Létezik-e nőirodalom?

Létezik-e nőirodalom?
Forrás: Libri Könyvesboltok

Szépség

Bosszantanak a striák? 5 tipp, amivel látványosan elhalványíthatod a csíkokat még a nyár előtt

Életmód

10 szokás olyan nőktől, akiknek mindig tiszta az otthonuk

Promóciók

Így csökkenthető a tandíj az egyetemen / főiskolán

Promóciók

A Ferragamo felfedi az új Signorina Unica illatot

Promóciók

Nyerj vadonatúj Lexus-t az Etele App-al!

Facebook
Twitter
Pinterest

Mennyire van értelme nőirodalomról, nőírókról, írónőkről beszélni, ahelyett, hogy egyszerűen szerzőkről beszélnénk, nemektől függetlenül?

A férfiak felülreprezentáltságán az irodalmi életben az változtathat könnyebben, ha a női hangokat megpróbáljuk minél jobban kihangsúlyozni és felerősíteni, vagy épp az, ha megpróbálunk nem különbséget tenni szerző és szerző között a nemük alapján, és egyszerűen hagyni, hogy a világtrendek egyéb változásaival együtt az irodalomban is „magától” emelkedjen a nők száma? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekkel foglalkozik a Libri megújult podcast műsorának legújabb adása, ahol az idei Elle Awards jelöltje Kemény Zsófi és a díj nyertese, Szabó T. Anna volt a vendég.

Kemény Zsófi Budapesten születetett, 29 éves, legújabb kötete a kapunyitási pánikban szenvedő huszonévesekről szól. Fiatalkora ellenére már régóta ismert az olvasóközönség körében, regényeket, verseket, drámákat, forgatókönyveket és dalszövegeket ír, első regénye, az Én még sosem 19 éves korában jelent meg. Szabó T. Anna Kolozsváron született, 51 éves, legújabb kötetét sokan életműösszesítő gyűjteményként értelmezik. Jelenleg az egyik legismertebb kortárs magyar szerző, versei mellett novellák, esszék, cikkek, színdarabok teszik ki életművét, első kötete, A madárlépte hó 1995-ben jelent meg. Látszólag nem sok közös van a két életpályában, azonban egy nyilvánvaló hasonlóság, amely mindkettejük munkásságára hatással volt és van, mégis csak akad. Nők, és nem férfiak.

Ahogy azt a Könyvtámaszban, a Libri megújult podcast műsorában kifejtik, mindketten hasonló nehézségekkel küzdöttek, küzdenek (női) szerzőként. Olyan közegben tevékenykednek, amely, mint az élet sok más területe, alapvetően férfiközpontú. Ezt jól mutatja egy 2020-as hazai kutatás is: az irodalmi elismerések 82%-át kapták eddig férfiak, és mindössze 18%-át nők.

Azonban kérdés az, hogy kell-e teljes egyensúlyt teremteni a két nem között, segít-e, ha különbséget teszünk női és férfi irodalom között, egyáltalán van-e olyan történet, amit csak férfiak vagy csak nők tudnak megírni? Érdemes-e valamilyen módon kompenzálni a női szerzőket? Létezik-e egyáltalán nőirodalom? Kemény Zsófi és Szabó T. Anna számos érdekes és értékes, humoros gondolat mentén igyekszik választ adni ezekre a kérdésekre. Az epizód alapvető üzenete, hogy a túlkompenzáció nem lehet megoldás, csupán az egyenlő esélyek azok, amiknek köszönhetően az írőnőből szerző lehet. A végén meg amúgy is az olvasók döntenek.

Videók

Szépség

Bosszantanak a striák? 5 tipp, amivel látványosan elhalványíthatod a csíkokat még a nyár előtt

Életmód

10 szokás olyan nőktől, akiknek mindig tiszta az otthonuk

Promóciók

Így csökkenthető a tandíj az egyetemen / főiskolán

Promóciók

A Ferragamo felfedi az új Signorina Unica illatot

Promóciók

Nyerj vadonatúj Lexus-t az Etele App-al!

Kép
Életmód

4 híres filmes karakter, akinek a sorsa másképp alakult a könyvben, mint a filmben

Tudtad, hogy mi történt ezekkel a karakterekkel valójában?

Kép
Életmód

Hitler ezért a romantikus filmért rajongott: avagy íme a történelem 12 legelítéltebb alakjának kedvenc filmjei

Igen meglepő ez a filmes lista! A történelem legelítéltebb alakjainak kedvenceit gyűjtöttük össze, amikért egyébként sok millión rajonganak!

Kép
Életmód

14 filmes helyszín, amely turistacélpontnak is kiváló

Ráadásul nem is csak a rajongóknak mondanak valamit, hanem a hollywoodi szereptől elvonatkoztatva is gyönyörűek.

Kép
Életmód

6 egzotikus gyümölcs, ami igazi vitaminbomba

Ha gyümölcsről van szó, mindenkinek a klasszikus téli kedvencek, így az alma, banán és a mandarin, illetve a nyári vitaminbombák, például az eper, a málna vagy az ananász jut eszébe. Pedig mégis mennyi olyan egzotikus másfajta gyümölcs van, ami bár kevésbé elterjedt és ismert, mégis valódi ízbomba, és igen jótékony hatású is lehet a szervezetre nézve!

Kép
Életmód

9 film, ami ragyogást hoz az életedbe

Van vidámság, de szatíra és horror is: ezek a legjobb napfényes filmalkotások.

Kép
Szépség

A vásárlók szerint ez minden idők legjobb hidratáló hajmaszkja: Jennifer Lopez és Ariana Grande is ezt használja!

Egyenesen a legstílusosabb sztárok ajánlásával: ez a hajmaszk puhává, fényessé varázsolja a hajat, miközben extrán táplálja is!