Borítókép: 5 tipp, hogy legyőzd a tavaszi fáradtságot! Forrás: getty images

5 tipp, hogy legyőzd a tavaszi fáradtságot!

Úgy kelsz fel reggelente, mint aki az előző estéjét bulizással töltötte? Nyugodj meg, nem az emlékezeted hagyott cserben, csak épp a tavaszi fáradtság egyik tünete tombol a testedben.

Vannak bevett praktikák, és házi módszerek, de érdemes azt is szem előtt tartani, milyen nyomelemekkel és vitaminokkal enyhítheted a tüneteket. A télen jelentősen lecsökkent D- és C-vitamin szint az egyik legnagyobb bűnös ebben, ahogy a magnézium hiánya is jelentősen ronthatja a kedved. A változatos étrend mellett nem árt olyan italokat és táplálékkiegészítőket fogyasztanod, amelyek segítenek a pótlásban. Sőt, ha tuti tippről beszélünk, akkor érdemes megemlíteni az L-Karnitint, nem véletlenül kínálják az ilyen italokat az edzőtermek büféjében. Íme az az öt tipp!

1. C-vitamin pótlás

A tavaszi fáradtság hátterében elsősorban a vitaminhiány áll. Az immunerősítő, sejtvédő C-vitamin pótlással segíthetünk a szervezetünknek és gyorsan megszabadulhatunk a kimerültségtől. Egy 2014-es kutatás szerint ez a vitamin segíthet abban is, hogy több kedvvel menj edzeni és javíthat a teljesítményeden is!

2. D-vitamin pótlás

A fényhiány és a csekély UV-sugárzás negatívan hat a pszichére és a testi teljesítőképességre is. D-vitamin akkor képződik, amikor a bőrt UVB-sugarak érik, ezért naponta legalább 15 perces szabadban tartózkodás ajánlott fedetlen fejjel és karral. Október végétől a napsütéses tavasz beköszöntéig azonban nem jut a bőr elegendő UVB-sugárzáshoz, ezért D-vitamin-pótlásra van szükség. Több tanulmány is bizonyította, hogy a vitamin hiánya fáradtsághoz vezet - de akár depressziót is okozhat. Egy tavalyi kutatásból pedig az is kiderült, hogy a kontrollcsoport azon tagjai közül, akik D-vitamint fogyasztottak, sokkal kevésbé érezték magukat fáradtnak, mint a placebót szedők.

3. B-vitaminok

B1-, B2-vitamin és niacin (B3): A megfelelő energiafelhasználást segítik. A B6 vitamin pedig hozzájárul a fáradság és a kifáradság csökkentéséhez. Hiánytünetek jelentkezésekor érdemes lehet olyan megoldásban gondolkodni, amiben a B vitamin több változata jelen van, mert még a B12-nek is fontos szerepe van a fáradság elkerülésében. A B12 vitamin részt vesz a normál energiatermelő anyagcsere folyamatokban és csökkenti a kifáradást. Egy 2012-es kutatás szerint pedig a B-vitaminokból készült koktél fogyasztása edzés előtt segíthet az állóképesség növelésében, javít a reakcióidőn és a fáradtságot is megelőzheti! Ezt fogyaszd, ne a mojitót!

4. Magnézium

A magnézium szervezetünk egyik kiemelkedően fontos eleme. Ha magnéziumszint lecsökken a szervezetünkben, számos tünet jelentkezhet; például ingerlékenység, idegesség, enyhe szorongás, átmeneti fáradtság, alvásproblémák, izomgörcsök, vagy akár a zsibbadás is utalhat a magnéziumhiányra. Ráadásul szakértők szerint abban is segít, hogy a bevitt ételeket energiává alakítsa a testeünk. Éppen ezért kiemelten fontos, hogy pótoljuk a hiányt, és feltöltsük szervezetünk magnézium készleteit.

5. Sport és alvás

Ha nem alszol, eleget, nincs erőd sportolni. Ha nem fárasztod le magad fizikálisan, rosszul alszol! Ördögi kör, pedig a recept egyszerű, ki kell rángatni magad a téli álomból és iktasd be a rendszeres testmozgást az életedbe. Hidd el, ez az élet egyéb területein is kihat a teljesítményedre. Egy tavalyi kutatásból pedig az is kiderült, hogy a sport csökkentheti a krónikus stressz tüneteit, de jó szolgálatot tesz azoknak a hallgatóknak is, akik a sok tanulás miatt fáradnak el. A pihentető alvás pedig fontos abban, hogy ne legyél másnap mosott rongy, ingerült és a diétád betartásában is segíthet. Törekedj arra, hogy minden este nagyjából ugyanakkor menj aludni, kapcsold ki előtte a kütyüidet és kelj nagyjából ugyanabban az időpontban - így nem lesz baj!