Borítókép: Anyaként is fitten: étkezz egészségesen a szoptatás alatt is! Forrás: Getty Images

Anyaként is fitten: étkezz egészségesen a szoptatás alatt is!

Várandósan, sőt, kisgyermekes anyukaként sem kell lemondanod a mozgásról és az egészséges életmódról! Persze nem könnyű összehozni az edzést a családdal, de nem is lehetetlen: mostantól Farkas-Halász Évi, az Anyaként is fitten bloggere ad szuper tippeket!
Az Anyaként is fitten blog megálmodója, Évi

Nagyon fontos, hogy ne csak a várandósság során, hanem a szoptatási időszakban is egészségesen étkezzünk, mivel ha ezalatt megfelelően táplálkozunk, a csecsemő összes tápanyagszükségletét fedezni tudjuk.

Elsősorban a saját tapasztalataimat szeretném megosztani veled, de mivel minden szervezet más és más, ezért mindenképp kérd ki az orvos és a védőnő véleményét is ezzel a témával kapcsolatban!

Azt tudnod kell, hogy a tejképződéshez energiára van szükség, és a szakemberek szerint egy szoptatós anya kb. 500 kcal-val többet éget el, mint egy átlag nő. Ezért is lényeges egy megfelelő, változatos étrend, amivel biztosítani tudod, hogy hasznos táplálékhoz jusson a baba és a mama is.

Ugyanúgy, mint a terhesség alatt, az anyatejes táplálás során sem kell kettő helyett enni! Napi négyszer-ötször étkezz és figyelj arra, hogy megfelelő mennyiségű folyadékot, leginkább vizet fogyassz.

Személy szerint nagyon szeretem smoothie-val vagy 100%-os gyümölcslével kezdeni a napot: feltölt energiával és rengeteg vitamint tartalmaz.
Forrás: GettyImages

Reggelire leginkább rozskenyeret vagy rozsból készült pékárut választok, amit hússal, zöldségekkel szoktam fogyasztani, de nagyon szeretem a gyümölcsös zabkását is, mert laktató és lassan felszívódó szénhidrát. Ebben az időszakban, bevallom őszintén, sokat eszem, de nagyon figyelek arra, hogy az minőségi, hasznos élelmiszer legyen. Ami nekem bevált, és ami miatt nálam nem szaladtak fel a plusz kilók az első babámnál sem, az a sokszor keveset elve és a fehérjedús étkezés.

Fontos, hogy ilyenkor ne koplalj, ne egyél egyoldalúan! Szoptató nőknek a szakemberek plusz fehérje és kalciumbevitelt javasolnak, amit állati eredetű fehérjével nagyon jól lehet pótolni. Jómagam előszeretettel fogyasztok sovány húsokat, tojást, és gyakran eszem halat ami az Omega 3 zsírsav miatt nagyon jó választás.

Hetente legalább egyszer főzeléket is főzök, mert nemcsak laktató, de a zöldségekben lévő vitaminok, ásványi anyagok és antioxidánsok nagyon hasznosak a szervezetnek, és szerepet játszanak számtalan betegség megelőzésében is. Tejterméket viszonylag keveset eszem ebben az időszakban, nem is igazán javasolják a szakemberek, mert sokszor ez az alapja a baba hasfájásának.

Nagyon jó növényi alternatívák vannak manapság a tejtermékek helyettesítésére, nekem a kedvencem a kókusztej: ezt gyakran használom sütésre és főzésre egyaránt.

Vannak olyan ételek, amiket kerülök a szoptatás alatt, mert puffasztanak. Ilyenek a hüvelyesek, a káposztafélék és a csípős ételek, továbbá nem eszem nyers húst és nyers tojást tartalmazó élelmiszereket.

Az ételek fűszerezésénél is nagyon figyelek arra, hogy ne használjak olyan ízeket, amik esetleg bánthatják a babám hasát. Sokan óvatosságra intik a friss anyukákat, hogy mit ne egyenek. Nekem viszont az a tapasztalatom, hogy ki mit ehet, az nagyon gyermekfüggő, de érdemes szakember segítségét kérni a témában. A cukros ételeket abszolút mellőzöm az étkezéseimből, helyette természetes édesítőszereket, vagy a téli időszakban jó minőségű, termelői mézet használok - mértékkel.

Forrás: GettyImages
Az étkezés mellett a vitaminpótlásra is figyelek, így ilyenkor is szedem tovább a terhesvitamint, valamint pluszban magnéziumot és cinket is fogyasztok.