Borítókép: Az asztma miatt nem múlik el a köhögésed?

Az asztma miatt nem múlik el a köhögésed?

Az asztma, az orrmelléküreg-gyulladás és a reflux betegség, avagy a GERD a három leggyakoribb kiváltó oka a krónikus (idült) köhögésnek.


Az asztmás betegnél a levegő szabad áramlása akadályoztatott, a beszűkült légutak nem engedik az elhasznált levegő kiáramlását a tüdőből. Az asztmás beteg azonban azt érzi, hogy nem kap lehetőt. Légzése nehézkessé válik, száraz köhögés, szorító mellkas, és rohamszerű nehézlégzés alakul ki.
Van olyan, hogy az asztma csak köhögés formájában jelenik meg. Esetükben a köhögés igen erőteljes, majd a roham végén nyúlós köpet ürülhet. A betegség súlyossága állapítható meg annak függvényében, hogy a rosszullétek nappal és éjjel hányszor jelentkeznek. fokának egyik megítélési szempontja, hogy a rohamok nappal és éjjel hányszor jelentkeznek egy betegnél.
„Némely esetben a beteg csak később realizálja, hogy ilyen tünetei voltak korábban,” mondja Dr. Brandi Newsome, tüdőgyógyász: ’Igen, emlékszem, gyerekkoromban nem tudtam igazán hosszú távolságokat futni anélkül, hogy ne kapkodtam volna a levegőt, de senki se mondta, hogy asztmám van.’
Az asztma felismerése nem könnyű, mert a rohamokon kívül normális értékek születhetnek. A légzésfunkciós vizsgálatoknál mérik a kilélegzett levegő térfogát, hogy milyen gyorsan tudja kifújni a beteg, illetve a légúti szűkületet, aminek alacsony értékei a roham előjelei lehetnek. Gyógyítása inhalációs gyulladáscsökkentőkkel, hosszú hatású hörgőtágítókkal és a roham megelőzésére szedhető gyógyszerekkel lehetséges.
/folytatjuk!/
Kép: Europress