Borítókép: 10 hatásos módszer a zsigeri zsír ellen Forrás: Anna Tarazevich/Pexels

10 hatásos módszer a zsigeri zsír ellen

A zsigeri zsír, más néven hasüregi zsír, a szervek körül felhalmozódó zsírfajta. Bár alacsony mennyiségben normális, a túlzott mennyiségű zsigeri zsír növelheti a krónikus betegségek, például a szívbetegségek, a 2-es típusú cukorbetegség és egyes rákbetegségek kockázatát. Az alábbiakban összegyűjtöttük azokat a módszereket, amelyekkel felveheted a harcot a zsigeri zsír ellen. Mutatjuk is, melyek ezek!

Hogyan tudjuk megkülönböztetni a zsigeri zsírt az egyébb zsíroktól?

A zsigeri zsír a szervek körül (máj, belek), a hasüregben felhalmozódó zsírfajta. Nehéz megkülönböztetni a test más zsírtartalékaitól, ám van néhány módszer, amelynek segítségével megállapíthatod, hogy milyen jellegű zsírral küzdesz, ezek alapján pedig meg is becsülhető a zsigeri zsír mennyisége. Mutatjuk is, melyek ezek a módszerek:

Derékbőség-mérés:

Mérd meg a derékbőségedet a köldöködnél, szorosan a bőrhöz illesztve a mérőszalagot. Férfiaknál a 102 cm-nél nagyobb, nőknél a 88 cm-nél nagyobb derékbőség fokozott zsigeri zsírlerakódásra utal.

Testtömeg-index (BMI) kalkulátor:

Számítsd ki a BMI-det a testtömeged és a magasságod alapján online kalkulátorok segítségével. A 25 feletti BMI túlsúlyt, a 30 feletti BMI elhízást jelez, ami növeli a zsigeri zsír kockázatát.

Bio impedancia vizsgálat:

Ez a speciális vizsgálat elektromos jelek segítségével méri a test zsír- és izomtömegét. Klinikai környezetben végzik, és pontosabb becslést ad a zsigeri zsír mennyiségéről, illetve a test felépítéséről.

CT vagy MR vizsgálat:

Ezek a képalkotó vizsgálatok képesek megmutatni a belső szervekben lerakodó zsigeri zsír mennyiségét. Azonban ezt csak orvosilag indokolt esetben végzik el.

Ezentúl a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint és az emelkedett vércukorszint, mind komoly mennyiségű zsigeri zsírra utalnak a szervezetben.

Forrás: Yaroslav Shuraev/Pexels
A derékbőség mérése egy jó módszer lehet ahhoz, hogy megállapítsuk, hogy zsigeri zsírral küzdünk-e, vagy sem.

Miért veszélyes a zsigeri zsír?

A zsigeri zsír számos komoly betegség kockázatát növeli, ennek oka, hogy nem csupán passzívan tárol energiaforrást, hanem hormonokat és gyulladásos vegyületeket is termel, amelyek befolyásolják az anyagcserét, a vércukorszintet és a vérnyomást. Továbbá hozzájárul az inzulinrezisztencia kialakulásához, ami megnehezíti a szervezet számára a vércukorszint szabályozását, növelve a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát. Ezentúl krónikus gyulladást okozhat a szervezetben, ami számos betegséghez, beleértve a szívbetegségeket, a rákot és az Alzheimer-kórt is köthető.

Felmerülhet a kérdés, hogy miként vehetjük fel a harcot a zsigeri zsírral szemben. Nos, ehhez olyan életmódbeli változtatásokra van elsődlegesen szükség, mint a fogyás, a rendszeres testmozgás és az egészséges étrend, ugyanis ezek jelentősen javíthatják az általános egészségi állapotot és csökkentheti a krónikus betegségek kockázatát. Az alábbiakban össze is szedtük, hogy milyen változtatásokat érdemes beépíteni az életmódunkba annak érdekében, hogy fel tudjuk venni a harcot a zsigeri zsír ellen.

Így vedd fel a harcot a zsigeri zsír ellen!

Az Éva Magazin írása.