Borítókép: 10 fűszer, amit az orvos szerint érdemes beépítened a főzésbe: segítik az agyműködést és javítják a memóriát! Forrás: Pexels/Tamanna Rumee

10 fűszer, amit az orvos szerint érdemes beépítened a főzésbe: segítik az agyműködést és javítják a memóriát!

A mindennapok körforgásához, a különböző tevékenységekhez és folyamatokhoz, - mondhatni, egész életünkhöz rettentő fontos a megfelelő agyműködés, idegsejtjeink egészséges állapotának fenntartása és a kognitív hanyatlás meggátolása. De mégis hogyan tudunk természetes módon hozzájárulni memóriánk és agyunk épségéhez? Például szuper fűszerek segítségével!

Mind azt szeretnénk, hogy agyunk életünk végéig rendeltetésszerűen és megfelelően működjön, el tudjuk látni mindennapi teendőinket, helyt álljunk az iskolában és a munkában egyaránt, mindemellett pedig hosszú ideig fel tudjuk eleveníteni életünk jelentős eseményeit, és kedvenc pillanatainkra egész életünkben emlékezzünk. Ezért azonban tenni kell, ugyanis ma már teljesen nyilvánvalóvá vált, hogy a jó agyműködésért, a memória állapotáért és az emlékezés képességéért számos dolog felelős, így sok tényező szerepet játszik bennük.

Ami a memóriát befolyásolhatja

A vitaminokra alapvető szükségünk van szervezetünk egészséges működésének érdekében, így logikus, hogy a különböző vitaminok nagyban befolyásolják memóriánkat és idegsejtjeink alapvető egészségi állapotát. A B-vitamin például serkenti az agyműködést, biztosítja az idegsejtek közötti kommunikációt, véd a demencia ellen és segít megőrizni az idegszövetek épségét. A C-vitamin támogatva immunrendszerünk működését segít a koncentrációban, a D-vitamin megvéd az időskori elbutulással szemben és javítja a problémamegoldó képességet, az E-vitamin gátolja az idegsejtek károsodását. A vitaminhiányos állapot és a kiegyensúlyozatlan étrend azonban számos kognitív problémához vezethet hosszútávon.

Az agyműködést és az emlékezőkészséget negatív irányban befolyásolja a mindennapos stressz és az egész napos nyomás. Akár hosszútávú, akár rövidtávú stressz szerepel az életünkben, akár memóriavesztést, tanulási nehézségeket és kognitív készségeink romlását is tapasztalhatjuk.

Forrás: Pexels/Andrea Piacquadio

Számos gyógyszer mellékhatása lehet a rossz memória, és az alkoholfogyasztás, illetve a különböző drogok is köztudottan elősegítik az idegsejtek lemorzsolódását, és negatívan befolyásolják az agyműködést. Természetesen a memóriazavarokhoz számos betegség is hozzájárulhat pl. egyes pajzsmirigy betegségek és természetesen a demencia is ide tartozik.

Hogyan tehetünk jót az agynak?

A megfelelő étrenddel, a vitaminok pótlásával, a deviáns életmód mellőzésével és a stressz csökkentésével sokat tehetünk agyunk egészségének megőrzéséért. Jelentős testmozgással, mindennapos sétával és a friss levegővel is támogathatjuk gondolkodásunkért felelős szervünk ideális állapotát, de akkor is sokat segítünk a helyzeten, ha letesszük például a cigarettát.

Végezzünk olyan dolgokat, melyekkel agyunkat fokozott működésre – tehát önmagunkat gondolkodásra – serkentjük pl. fejtsünk rejtvényt, olvassunk sokat, művelődjünk és képezzük magunkat. Ragaszkodjunk egy általános napirendhez, mellyel garantáljuk a megfelelő bioritmust, aludjunk és pihenjünk megfelelő mennyiségben és minőségben, és étkezzünk úgy, hogy egészségünk szempontjából agyi folyamatainkat is áldásosan támogassuk Fogyasszunk agyserkentő ételeket pl. olajos halakat, teljes kiőrlésű gabonákat, bogyós gyümölcsöket, étcsokoládét, tojást, sok gyümölcsöt és zöldséget és fehérjéket.

Tudd meg galériánkból, mely fűszerekkel támogathatod agyad és memóriád egészségét!

Az Éva magazin írása.