Borítókép: A lenmag 6 pozitív hatása a bélrendszerre: napi egy kiskanál csodát tesz a szervezettel Forrás: Vie Studio/Pexels

A lenmag 6 pozitív hatása a bélrendszerre: napi egy kiskanál csodát tesz a szervezettel

Ujvári Viki szerző fotója
Érdemes jobban megismerni a lenmagot és annak pozitív hatásait, ugyanis sokkal több van benne, mint ahogy azt elsőre gondolnád!

Tudtad? A lenmag jótékony hatásait már az i.e. 14. században is ismerték az emberek. Az ókori Egyiptomban például a len növényét nemcsak táplálékként, hanem rostjai miatt textíliák előállítására is használták, Hippokratész, az ókori görög orvos pedig a lenmagot gyógyszerként ajánlotta különböző betegségek kezelésére, és bárpozitív hatása lehet az ízületekre és a bőrre is, segíthet a gyulladások és az irritációk csökkentésében, elsősorban az emésztési problémák enyhítésére.

Forrás: Pexels
A len egész Európában elterjedt növény, gyógyászati szempontból termése, a lenmag elképesztően sok pozitív hatással bír!

Ez a kicsi, de tápanyagokban igazán gazdag mag, számos fontos vitamint és ásványi anyagot tartalmaz. A benne található omega-3 zsírsavak, lignánok, rostok és fehérjék nagyon jó hatással vannak többek közt a szív- és érrendszerre, vércukorszint szabályozására, a hormonális egyensúlyra, illetve ahogy már említettük, abélrendszerre is. És mivel alenmagutóbbi években különösen a bélrendszerre gyakorolt pozitív hatásai miatt vált kimondottan népszerűvé, ideje neked is képbe kerülnöd azzal kapcsolatban, hogy mire is képes, mert ha megfogadod tanácsunkat, akkor egy-két kiskanállalezentúl beépíted ezt a csodaszert a napi rutinodba. Hidd el, megéri!

A lenmag 6 pozitív hatása a bélrendszerre:

De mégis hogyan fogyaszd a lenmagot?

Nyugi, nem kell különösebben átszervezned az étrendedet, ugyanis szerencsére a csodáslenmagotszámos módon beillesztheted a mindennapjaidba. Olaj formájában például tökéletesen működik bármilyen salátával, sőt a belőle készült olaj az egyik legértékesebb növényi olaj, ami fogyasztható önmagában is, valamint kiválóan alkalmas sütéshez és főzéshez. Fontos azonban, hogy az egész magokat viszont érdemes fogyasztás előtt megőrölni, esetleg beáztatni, vagy már tört formában megvásárolni, hogy utána joghurtba, kásába vagy smoothie-ba keverhesd. A lenmag ugyanis ebben a formában könnyebben emészthető és jobban hasznosul a szervezetben, mint egészben. És itt jegyeznénk meg azt is, hogy a lenmagot mindig bőséges vízzel kell fogyasztani, ezzel is elkerülve az esetleges székrekedést és támogatva a megfelelő hidratáltságot. Végezetül pedig lehet, hogy szuperegészséges, mégis érdemes mértéket tartani, egy evőkanál naponta bármilyen formában bőven elegendő belőle, több ugyanis hasmenést okozhat.