Borítókép: Tények és tévhitek a szteroidokról Forrás: getty images

Tények és tévhitek a szteroidokról

Ilyenkor nyár előtt, a strandszezon közeledtével kiemelkedő szerepet kap az ember teste és az, hogy hogyan néz ki.

Azok, akik messze vannak a strandformától, de már itt van nyár, gyakran tűznek ki irreális célokat a testükkel kapcsolatban – amelyeket lehetőleg most akarnak elérni, nem 1-2 év múlva. Ilyenkor gyakran merül fel a szteroidok használata. Megkérdezik a vendégek, hogy milyen eredményeket lehet velük elérni, milyen mellékhatásaik vannak, és a „ha abbahagyom összeesem?” kérdés is mindig elhangzik. Én mindig, mindenkinek elmondom, hogy a nyári testért nem szteroidozunk – azért elég csak dolgozni. Azt viszont látom, hogy az emberek elképzelése a témáról egészen hibás. Ezt szeretném most egy kicsit helyre tenni.

Kezdésnek érdemes leszögeznem: én sosem próbáltam az alábbiakban tárgyalt szereket. Ismerek több olyan sportolót és beszélgettem is olyanokkal, akik használják őket– és emellett azért pár dolgot a tudomány is el tud nekünk mondani a szteroidokról (bár sajnos jóval kevesebbet, mint azt gondolnánk).

Kezdjük az elején: a szteroid, mint fogalom. Ma már a szteroidozás a doppingolással szinonimaként használatos szó, pedig a kettő nem ugyanazt jelenti. A szteroidok olyan vegyületek, amik egy szteránváz nevű szerkezeti egységet tartalmaznak. Szteroidok közé tartoznak a nemi hormonok: ösztrogén, progeszteron, tesztoszteron, de ide tartozik a kortizol, és az aldoszteron is. A szteroidokon belül egy külön csoport az ún. anabolikus szteroidok – ezek azok a szteroid vegyületek, melyek a felépítő folyamatokat (pl. izomfehérje szintézis) támogatják, fokozzák. Ezeket bővebben anabolikus androgén szteroidnak szokták nevezni – ez annak köszönhető, hogy ezek mind a tesztoszteron nevű férfi nemi hormon származékai, és a felépítő folyamatok fokozása mellett bizony a másodlagos férfi nemi jelleg kialakításáért is felelősek. Másodlagos nemi jelleg pl. az állkapocs vonala, a kiálló ádámcsutka, a szőrnövekedés és a kopaszodás, a hang mélysége, stb.

Akkor tehát mire is gondolunk szteroidozás alatt? Arra, amikor valaki a tesztoszteron nevű férfi hormon származékait viszi be a szervezetébe kívülről (azzal a céllal, hogy izomtömeget növeljen, stb.). A doppingolásnak számos egyéb módja is van (vérdopping, stimulánsok, peptidek, stb.), amiket nem tekinthetünk szteroidozásnak. A „szteroidozás” egyenlő az anabolikus androgén szteroidok használatával.

Aki konditerembe jár, biztos találkozott már olyannal (még ha nem is tudta), aki használ valamilyen szteroidot. Ha láttál már profi testépítőt, vagy versenyzőt akkor ő biztos, hogy használt már szteroidokat. Ezzel nincs is semmi baj. A baj azzal van, hogy bizony a terem tele van olyanokkal is, akik szintén használnak – de nem mondod meg róluk, ha rájuk nézel. Ők a strand body mánia tragédiái…

És akkor itt el is érkeztünk talán a legfontosabbhoz: mit lehet ezekkel a szerekkel elérni és mit nem? Mire jók és mire nem?

A szteroidok nem csodaszerek!

  • Ha 80 kg vagy, 25 %-os testzsírral (20 kg, 60 kg zsírmentes testtömeg), akkor nem leszel 90 kg, 10 % testzsírral (9 kg zsír, 81 kg zsírmentes testtömeg) egy 12 hetes kúra után.
  • A szteroidok nem csinálnak a rossz fizikumból/teljesítményből jót. A szteroidok egy dolgot tesznek: felnagyítják azt amilyen Te vagy. Ha jól nézel ki alapból, akkor szteroidokkal nagyon jól fogsz kinézni. Ha úgy nézel ki, mint egy kupac sz*r, akkor a szteroidoktól egy nagy kupac sz*r leszel.
  • A sportolók, olimpikonok, akik doppingolnak, nem azért doppingolnak, hogy könnyebb legyen elérni a céljaikat – azért doppingolnak, hogy egyáltalán lehetséges legyen. A testünk regenerációs képessége limitált – az anabolikus szteroidok lehetővé teszik olyan edzésmennyiség elviselését és mellette a fejlődést, ami nélkülük egyszerűen kimerítené az atlétát és sérüléshez, túledzéshez vezetne.
  • Hogy kicsit szebben fogalmazzak: a szteroidok nem festik meg a képet helyetted – ezek a vegyületek csak az utolsó ecsetvonást adják a készülő mesterműhöz.

Összefoglalva: minden teremben vannak nyár előtt „megpüffedő”, majd nyár végére összeeső emberek. Ne legyél egy közülük. Ez a nyár már bukó – de jövő nyárra még elérheted azt a testet, amit szeretnél. Inkább dolgozz keményen és következetesen, akkor az eredmények is tartósak lesznek. A szteroidokat meg hagyd a „nagy fiúkra” – azokra a versenyzőkre és sportolókra, akiknél ez az „utolsó ecsetvonás” a mesterművön.

ÁDÁM NORBERT

A sport mindig része volt az életemnek – néhány év úszást 16 év karate követett. A testépítéssel és a súlyzós edzéssel 7 éve ismerkedtem meg. Ekkor kezdtem el rendszeresen terembe járni és kutatni, hogy hogyan lehetnék jobb, hogyan tudnám átalakítani a külsőmet. A kezdeti lelkesedés idővel szenvedéllyé változott – az emberi test és teljesítmény tudománya iránti szenvedéllyé. Elvégeztem a Nemzetközi Testépítő és Fitness Szakszövetség Nemzetközi Szakedzői képzését, majd az egyetemi mester képzésem (végzettségem orvosi biotechnológus) alatt egyre jobban kikristályosodott bennem, hogy az edzés és a táplálkozástudomány mekkora befolyással van az egészségünkre, az életünkre és a sportolással elérhető eredményeinkre. A klienseimmel való közös munka során napról-napra meggyőződöm arról, hogy egészségünk, testünk és teljesítményünk tudatos formálásának eszköze – a megfelelő edzés és táplálkozás – a saját kezünkben van.

További információk: https://www.facebook.com/adamperformance/