Borítókép: Te hogyan választasz alapozót?

Te hogyan választasz alapozót?

Megfelelő alapozás nélkül bármilyen jól eltervezett smink tragédiába torkollhat...
Tóth Noémi ezt a cikket a JOY gyakornok program pályázati kiírásra küldte.

Mindannyian ismerünk elrettentő fotókat lányokról, vagy rosszabb esetben már mi magunk is voltunk abban a kellemetlen helyzetben, amikor a nem megfelelő alapozó használata miatt az arcunk egy kísértetéhez vagy épp ellenkezőleg, egy csokimikulás fejéhez hasonlított.

MANAPSÁG MÁR RENGETEG TÍPUSÚ ÉS TEXTÚRÁJÚ TERMÉKET DOBNAK PIACRA A NAGY SMINKCÉGEK, AZONBAN AZ ELIGAZODÁS ÉS AZ IGAZI MEGTALÁLÁSA AZ ALAPOZÓK ESETÉBEN SEM EGYSZERŰ.

Ahhoz, hogy rátaláljunk a számunkra megfelelő termékre, meg kell ismernünk a saját bőrünk tulajdonságait. A tökéletes alapozó három legfontosabb alaptulajdonsága, hogy
1. megfelel a bőrtípusunknak
2. illik a bőrtónusunkhoz
3. passzol a bőrszínünkhöz és igen, ez a 3 tulajdonság bármennyire is hasonlóan hangzik, mást és mást jelent.

A különböző bőrtípusokra eltérő formátumú alapozókat fejlesztettek ki. A drogériák polcain folyékony, krém, stick és por állagban is találkozhatunk velük, melyek közül a folyékony a legkönnyebben kezelhető és minden bőrtípusnak megfelel. A kissé nehezebb textúrájú krémes alapozók főként a száraz és a kombinált típusúaknak, míg a stick kiszerelést inkább a zsírosabb bőrűeknek ajánlják, azonban ez utóbbi felvitele jóval bonyodalmasabb és több profizmust igényel folyékony társánál. A por formájú alapozókat szintén az olajos bőr mattítására használják, bár előfordul, hogy ezzel fixálják a már egyébként felvitt folyékony alapozót.

A textúrák közötti választás tehát még a könnyebb lépések egyike. Itt érdemes megjegyezni, hogy választhatunk matt és dewy finish, tehát inkább fakóbb, fénytelen vagy ragyogóbb, csillogó végeredmény között. Természetesen ha zsíros a bőrünk az előbbit válasszuk, ha pedig nem árt egy kis plusz olaj az arcunknak, nyugodtan jöhet a dewy.

A bőrtónus felismerése már nehezebb feladat, főleg, ha szakember segítsége nélkül, egyedül próbáljuk megfejteni. Három fő bőrtónus létezik: a hideg, a semleges és a meleg. A hideg tónusúak bőrén többségben vannak a rózsaszín árnyalatok, míg a meleg típusúaknál inkább a sárgás szín dominál. A meghatározásban segíthetnek a barnulással és napozással kapcsolatos tapasztalataink, hiszen akik nagyon könnyen barnulnak és szinte soha nem égnek meg, valószínűleg meleg tónusúak, míg akik akár percek alatt fájdalmasra pirulnak a napon, hideg típusúak.

Sok hasznos és kevésbé hasznos tipp áll még rendelkezésünkre, így például az erek színének vizsgálata, miszerint, ha a csuklón lilás-kékes vénákkal találkozunk hideg, ha pedig kékes-zöldes csíkocskáink vannak meleg tónusúak vagyunk. Fontos, hogy természetes fénynél próbáljuk ezt megállapítani, ne az éjjeli lámpánk mellett tippelgessünk. Persze, ha mindezek keverednek rajtunk, tehát a sárga és a rózsaszín árnyalatok is megtalálhatók bőrünkön, a vénánk színe sem egyértelműen elkülöníthető, a semleges csoportba tartozunk. Miután tisztába jöttünk a tónusunkkal, leszűkítettük a nekünk való alapozók számát, hiszen minden alapozón feltüntetik, hogy mely típusnak megfelelő, általában C (cool)=hideg, N (neutral)=semleges és W (warm)=meleg betűjelzésekkel. (Persze itt is van kivétel, csak hogy ne legyen egyszerű az élet, a MAC-nél minden fordítva működik, tehát a cool való a warmoknak és a warm a cooloknak)

Figyelem! Sápadt bőrű lány is lehet meleg bőrtónusú, csakúgy ahogy egy fekete hajú lány is hideg típusú, a tónusnál nem erre kell figyelni! A harmadik, és legbonyolultabb feladat végül az árnyalatunk megállapítása, itt jön előtérbe a sápadtság és a barnaság mértéke. Tehát, ha az általunk kiválasztott állagú és tónusú alapozók felett gondolkodunk az üzletekben, ragadjuk meg a tester-eket és húzzunk egy-egy csíkot a csuklónkra, de leginkább az arcunk nyakhoz közeli részére és a nyakunkra is.

Ne ijedjünk meg a próbálgatástól, hiszen saját érdekünk a megfelelő megtalálása! Az az árnyalat a számunkra legmegfelelőbb, amelyik legjobban passzol a testünk színéhez, tehát nem elsősorban az arcunkéhoz, hiszen továbbra sem szeretnénk, hogy csokiarcúak legyünk. Fontos, hogy ne csak közelről szemléljük az árnyalatmintákat magunkon, álljunk egy méterrel hátrébb a tükörtől és nézzük meg úgy is! Sőt, pár percig nézelődjünk mondjuk a hajápolók között, majd térjünk vissza a tükörhöz és ellenőrizzük újra, mivel az alapozók oxidálódhatnak és lehetséges, hogy felkenés után nem sokkal egészen más árnyalatúak lesznek. Ami pedig a legfontosabb ebben az esetben is - a természetes fény, hiszen egy mesterségesen megvilágított üzletben nem mindig valósan látjuk a színeket.
A tökéletes alapozó kiválasztásához tehát rengeteg türelem és kitartás szükséges, de egyáltalán nem lehetetlen. Ha pedig megvan egy jó alap, már csak a kreativitásunk szabhat határt a szebbnél-szebb sminkeknek!

Te már megtaláltad az „igazit”?

Hogy tetszett?