Borítókép: Ti hány pontot kapnátok a nagy házastárs-értékelő teszten? Forrás: SplitShire / Pexels

Ti hány pontot kapnátok a nagy házastárs-értékelő teszten?

Tudtad, hogy szeptember 20-a a házastárs-értékelés napja? 1939-ben ezen a napon adta közzé George W. Crane pszichológus a „Teszt férjek és feleségek számára“ című füzetét, amiben a házastársak pontozhatták magukat és a másikat is. Ma már persze a legtöbb tesztkérdésen elkerekedik a szemünk vagy egyenesen felnevetünk.

Mi a jó házasság titka? Erre a kérdésre nagyon sokan szeretnék tudni a választ, de egyetemesen érvényes igazság nem létezik. Minden pár más, és persze többek között a férj és feleség személyisége, kapcsolata, élethelyzete, társadalmi státusza is befolyásolja, hogy sikeres lesz-e a frigy. Már eleve az a fogalom, hogy sikeres vagy boldog házasság, mindenkinek kicsit más jelent, és az idők folyamán is változott ennek az értelmezése. Nyilván teljesen másképp álltak a kérdéshez például az ókori Rómában, vagy a feudális Magyarországon, de még néhány évtizeddel ezelőtt is, mint manapság, hiszen ma már például nem az a jó feleség fokmérője, hogy mennyire engedelmesen viselkedik férjével szemben.

George W. Crane amerikai pszichológus is azt kutatta többek között, mitől lesz boldog és hosszú egy házasság. 1939-ben 600 házaspárt kért meg, hogy írják le férjük, illetve feleségük érdemeit és hibáit. A válaszok összesítéséből született meg a híres tesztsora, melyben maximálisan 100 pont szerezhető, és ezek alapján megállapítható, hogy az illető rossz, gyenge, átlagos, jó vagy nagyon jó feleség/férj.

Forrás: Gustavo Fring / Pexels
Mindenki hosszú, boldog házasságra vágyik, de ez mindenkinek mást jelent.

A jó feleség hétvégente sokáig hagyja aludni a férjét?

A teszt szerencsére az interneten még megtalálható, és meglehetősen érdekes látni, hogy 85 évvel ezelőtt mi alapján értékelték a házastársakat. A férjnél például érdemnek számít, ha hangosan felolvassa az újságot, könyvet vagy magazint a párjának – mintha a nők nem tudnának olvasni, vagy a házi munkában nem érnének rá leülni fellapozni saját maguk. Szintén a jó férj jellemzője, hogy udvarias a feleség barátaival, és emlékezik a születésnapokra, évfordulókra. Hibái közé sorolható, ha az asztalnál fújja ki az orrát, nyitva hagyja a szekrényt, a cipőjét a nappaliban felejti, az asztalnál olvas újságot, vagy más nőkkel flörtöl.

A jó feleség mindig maga fekteti le a gyerekeket, időben meleg ételt tesz az asztalra, remek háziasszony, sosem pizsamában, hanem rendesen felöltözve reggelizik, valamint hétvégente és ünnepnapokon sokáig hagyja aludni a férjét. Ez csak néhány példa az elég bizarr listából. És 1939-ben úgy gondolták, hogy a feleségnek nem szabad elkésnie, lefekvéskor sokáig húznia az időt, beleszólnia férje vezetési stílusába, véletlenül sem lehet rajta otthon koszos ruha. De talán a legviccesebb: kifejezetten mínusz pont, ha a hideg lábát éjszaka hozzáérinti a férjéhez! Ám hogy valami jót is kiemeljek, a tesztben halványan megjelenik a nemi egyenlőség kezdeménye is, mert a férfiaknál például 20 pontot ér, ha szex közben ügyelnek arra, hogy a nőnek is legyen orgazmusa, és az is plusz, ha besegítenek a házi munkában és a gyerekek gondozásában. Jó, egész halványan.

Persze kíváncsi voltam, hány pontot szerezhetek feleségként, és nem csodálkoztam rajta, mikor kijött, hogy az 1939-es sztenderdek alapján csapnivaló házastárs vagyok. A férjem ezzel szemben átlag feletti lett, de mondjuk ezt nem nehéz elérni, ha azért is pont jár, hogy megosztja családjával a fizetését. Ha te is szeretnél néhány vidám percet, akkor ide kattintva elérheted az online feleség tesztet, itt pedig a férjedet pontozhatod. A boldog házasság titkát ez sem tudja megfejteni, de legalább nevettek egy jót.

Az biztos, hogy a kommunikáció nagyon fontos ahhoz, hogy sokáig tartson a házasság. Íme néhány tanács, ami javíthat ezen: