Borítókép: Mi múlik egy csavar teherbírásán? Forrás: Photo by Yevgen Tarasov on Unsplash

Mi múlik egy csavar teherbírásán?

A kisebb asztalos munkák során vagy a házi barkácsoláskor csak nagyon ritkán figyelünk arra, vajon milyen az általunk használt csavarok teherbírása. Sokszor valóban nem a teherbírás a legfontosabb, ami számít. Van viszont néhány speciális eset, amikor nem árt, ha tudjuk, mire képesek a csavarjaink. Lássuk, mikor kell utánanézni a csavar teherbírásának.

Hogyan kell csavart választani?

Az asztalos munkáknál az egyik alapszabály, hogy mindig a lehető legkisebb átmérőjű csavarral dolgozzunk. Ha ezt betartjuk, kicsi az esélye annak, hogy a szerkezet megreped vagy feszültség keletkezik az anyagban. Nagyobb csavart akkor érdemes használni, ha nagy terhet rögzítünk, esetleg a felület van komoly erőhatásnak kitéve.

A legtöbbször ezekben az esetekben is elég, ha alumínium helyett például sárgaréz csavarra váltunk. Segíthet az is, ha a csavar típusát a felhasznált anyagokhoz igazítjuk. Önfúrós platócsavarral például fémre rögzíthetünk fát - kerti székeknél, hintáknál, játékoknál, épületszerkezeti elemeknél dolgozhatunk sikeresen.

Mikor kell különösen figyelni a teherbírásra?

A csavarok teherbírására a következő esetekben érdemes fokozottan figyelni:

  • Amikor nagy a szerkezetre eső terhelés. Ez mindig relatív: a legvastagabb OSB lapokon akár járhatunk is, a vékonyabb lapok esetében viszont például 8-10 könyv tömege is sok lehet.
  • Ha függőlegesen rögzítünk valamit, esetleg fejjel lefelé dolgozunk. Ilyenkor az anyag teljes tömegével a csavarra nehezedik. Ilyenkor, főleg, ha a szerkezet tart valamit (például egy csillárt vagy a szigetelést), érdemes megfontolni az erősebb csavar használtatát.
  • Mozgó szerkezetek esetében. Mozgásnak számít az erőteljes rázkódás, de akár a rendszeres nyitás, csukás, rángatás is. A játszótér vízszintes elemeibe, például egy csúszda fellépőjének falába például belekapaszkodnak a gyerekek, ilyenkor a szerkezetet nagyon sok erőhatás éri. Ilyenkor érdemes stabil és erős rögzítést keresni.

Kell-e számolgatni?

Az iparban különböző képleteket használnak a csavar teherbírásának kiszámítására. Ezekre azonban legtöbbször nincsen szükség, ha fával dolgozunk. Mivel természetes anyagról van szó, még a jó minőségű OSB lapok esetében sem lehet akkora egyenletességet és anyagbiztonságot elérni, hogy századmilliméterekre és grammokra kiszámolt értékekkel dolgozzunk.

Ha nem is ismerjük pontosan a csavarok teherbírását, a leírások általában megbízhatóak, így nem kell aggódnunk a balesetek vagy a munkánk tartóssága miatt. A hüvelykujj-szabályok itt is használhatók: a lehető legkisebb csavart alkalmazzuk, ha ennél erősebb kell, akkor válasszunk az észszerűség határain belül nagyobb átmérőjűt!