Borítókép: Mutatjuk, mire figyelj a lakás világításának tervezésénél! Forrás: Photo by Jean-Philippe Delberghe on Unsplash

Mutatjuk, mire figyelj a lakás világításának tervezésénél!

Egy lakásfelújítás komoly előkészületet igényel, azonban ebben a fázisban keveseknek jut eszébe a világítás megtervezése. Pedig, ha szeretnénk elkerülni, hogy az otthonunk hosszabbítókkal tarkított legyen, akkor érdemes erre odafigyelni.

A nappali esetében a dohányzó asztal tervezett helye fölé mindenképpen kerüljön kiállás, a kanapé és a fotel közelébe pedig állólámpa javasolt. Általános szabály, hogy konnektorból sosem elég, hiszen gondoljunk csak arra, mennyi mindenhez szükséges, például az állólámpához, a laptop és telefon töltéshez, a televízió és a porszívó működtetéséhez.

Az étkező asztal fölé szintén szükséges mennyezeti lámpa, és ehhez bizony jó előre tudni kell, hogy mekkora asztalt szeretnénk, ugyanis a lámpa elhelyezése úgy esztétikus igazán, ha az az asztal középpontjába kerül.

A konyha esetében különösen lényeges a jó megvilágítás, mert nincs is annál rosszabb, ha egy gyengén megvilágított pult felett kell ételt előkészíteni vagy egy rosszul pozícionált mosogató felett kényszerül az ember lánya mosogatni. Elhelyezhetünk a konyha teljes hosszában spotlámpákat, és emellett irányított fényekről is gondoskodni kell. A konnektorokra vonatkozó szabály pedig itt is érvényes, azaz minél több, annál jobb.

De mi a teendő, ha nem akarunk véséssel és villanyszereléssel járó felújításba kezdeni?

Ha megvan a kiszemelt lakás, de az nem igényel nagyobb felújítást, a világítás azonban mégsem az igazi, javaslom a sínes világítástechnikai rendszereket. A legnagyobb előnyük, hogy a rendelkezésre álló elektromos kiállások felhasználásával megoldható az egyes helyiségek világítástechnikai igénye, azaz a szoba mennyezetének bármely pontján elhelyezhető lámpatest.

Az áram a sín belsejében lévő, biztonságosan szigetelt réz vezetékben fut, és a sínrendszeren bárhova csatlakoztathatóak, és bármikor áthelyezhetőek a lámpatestek.

A helyiség funkciójától függően választható erős- és gyengeáramú sín, előbbiben 230 V-os feszültség van, utóbbi pedig a hálózati feszültséget alakítja 12 V-os feszültségűvé.

Ezen felül kapható még egy- és többfázisú sín is. Az egyfázisú egy áramkörrel rendelkezik, így minden lámpatest egyszerre kapcsolható le, illetve fel. A többfázisú sín lehet 1, 2 vagy 3 fázisú, és ezzel lehetőség van több áramkört külön kapcsolni.

A Designmarket oldalán minden típusból vásárolhatsz, ezen felül a tervezést és a kivitelezést tanácsadással segítik.

A sínek többsége pedig bármilyen sík felületre szerelhető, emellett lehetőség van arra is, hogy acél sodronyokkal függesztett lámpatesteket helyezzünk el, vagy gipszkarton álmennyezetbe süllyesztve elrejtsük azokat.

A lehetőségek száma szinte végtelen, szóval mielőtt vésébe kezdenél, nézz körül a Designmarket oldalán, és találd meg a számodra legideálisabb megoldást!