Borítókép: Íme, a legstresszesebb munkák egy kutatás szerint! Forrás: Getty Images

Íme, a legstresszesebb munkák egy kutatás szerint!

Vajon te mennyire stresszes munkát űzöl? Most kiderül.

Sajnos ma már annyira pörgős, teljesítményalapú világban élünk, hogy szinte el sem tudjuk képzelni, hogy akadnak még olyanok, akiket elkerülhet a stresszes munka fogalma. Inkább az a megszokott, hogy bármilyen szakmáról is beszéljünk, valamilyen formában mindig eléri az embert a feszültség, a szorongás, az idegeskedés, csak van, akiket jobban és van, akiket kevésbé. A brit Egészség- és Biztonságügyi Hatóság, azaz a Health and Safety Executive egy felmérésében igyekezett feltárni, melyek azok a szakmák, állások, foglalkozások, amelyekben a legtöbb munkahelyi stressz éri a munkavállalókat. Az eredmény talán annyira nem is meglepő, ha megpróbáljuk beleképzelni magunkat a dolgozók helyébe.

Íme a legstresszesebb munkák

  1. Az élen a szociális munkások végeztek, okai, hogy őket éri a legtöbb negatív behatás a felmérés szerint.
  2. Őket követik az egészségügyi munkakörben dolgozók: orvosok, ápolók, gondozók.
  3. A dobogó harmadik fokára léphettek fel a jogi területen tevékenykedők, tehát a jogászok, ügyvédek, bírók, jogi asszisztensek stb.
  4. Bár az óvoda, iskola általában nem egy ingerszegény környezet a stresszes behatások szempontjából, az oktató, tanító munkakörben dolgozók idézőjelben csak a negyedik helyen állnak.
  5. És végül, de nem utolsósorban még egy nagy átfogó kategória a felsorolásban: az üzleti területen és a kereskedelemben dolgozók. Akik lehetnek akár piackutatók, üzletkötők, cégvezetők vagy akár bankárok is, hiszen mint tudjuk, igen széles ez a paletta. A hangsúly itt valamilyen szinten a monotonabb munkavégzésen, az adminisztratív tevékenységen van.

A legkevésbé stresszes munkák, azaz a legnyugodtabb munkák, pedig azok, amelyek valamilyen fizikai erőnlétet is megkövetelnek, mint például a futószalag mellett végzett feladatok, a szakmunkák vagy akár gépek kezelése.

A vizsgálat azt is megállapította, hogy minél többen dolgoznak egy szervezetben, annál nagyobb valószínűséggel több is a szorongásos, depressziós megbetegedések száma. Ez a jelentés szerint 100 ezer emberből legalább 1610 főt érintett. Még egy érdekes adat, hogy a nők 61 százalékkal többet idegeskednek a munkahelyen, mint a férfiak: a 25-34 éves korosztály kevésbé, a 45-54 évesek viszont inkább, de a legtöbb stresszt a nők 35-44 éves korukban kénytelenek elviselni.

A férfiak esetében egyébként a 45-54 éves korosztály a leginkább veszélyeztetett.