Egy csontváz a területen Forrás: TID - Museum Odense

Hatalmas viking temetőt találtak Dániában

Lendvai Zsolt szerző fotója
A kutatók ötvennél is több csontvázra bukkantak, amelyek ráadásul kimondottan jó állapotban maradtak fenn.

Az Odense agglomerációjába tartozó Åsumban találtak rá egy hatalmas viking kori temetőre a tudósok. Az odensei múzeum munkatársai immár fél éve végeznek itt ásatásokat, a mintegy kétezer négyzetméteres terület a 9-10. században szolgálhatott temetkezési helyként. Több mint ötven, kifejezetten jó állapotú csontváz került elő eddig, mellettük pedig olyan műkincsek is feküdtek, amelyek bizonyítják, a vikingek a jelenlegi Dánia határait messze átlépve is sokat utaztak, akár kereskedelmi céllal is.

Michael Borre Lundø régész, a múzeum kurátora arról beszélt, hogy nagyon ritkán lehet ilyen állapotú leletekre akadni ebből a történelmi korból. Az esetek többségében már az is jó, ha néhány fogat felszínre tudnak hozni, azonban itt a talaj összetétele hozzájárult a megőrzéshez, lassította a lebomlás folyamatát. Eredetileg amúgy azért hívták ide az archeológusokat, mert az elektromos rendszeren végeznek errefelé fejlesztéseket, és ezt megelőzően szerették volna, ha átfésülik a területet.

A tudósok szerint a felfedezés lehetőséget ad arra, hogy behatóbban tanulmányozzák az akkoriban itt élő emberek életmódját, táplálkozását, egészségi állapotát, társadalmi státuszát. Sőt, akár az is kiderülhet, volt-e rokoni kapcsolat a területen eltemetett vikingek között. Egyes leletek már a múzeumban várják, hogy Koppenhágába szállítsák őket további vizsgálatok céljából, de még jelenleg is zajlanak az ásatások.