regeneráció,pihenőnap,táplálkozás Forrás: pexels.com

A hét táplálkozási tippje: Edd ezt a pihenőnapodon, hogy felpörgesd a regenerációt!

Ha egy ideje érdekel az edzés világa, biztosan tisztában vagy azzal, hogy a pihenőnapokon máshogy kell táplálkozni, mint akkor, ha edzel. De pontosan hogyan néz ki egy ilyen menüsor? Mutatjuk!

Ha pihenőnapot tartasz, érdemes 2:1 arányban szénhidrátot és fehérjét fogyasztanod, azonban az időzítésre jobban oda kell figyelned. A regeneráció szempontjából ugyanúgy szükséged van szénhidrátokra, zsírokra és fehérjére.

“Nagyjából 24-48 órára van szükség ahhoz, hogy egy kemény edzés után végbemenjen a regeneráció nagyrésze. Ezért is fontos, hogy megfelelő mennyiségű szénhidrátot vigyél be, hogy legyen ereje a regenerációra. Ugyanúgy szükség van egészséges zsírokra, hogy csökkenjen a gyulladás, és egészséges maradjon a szíved és az ízületeid. A fehérje pedig a sérült szövetek helyreállításához kell.”
monda Natalie Rizzo, szakértő.

A cél, hogy 20-30 gramm fehérjét fogyassz el naponta többször, nagyjából egyenlően elosztva az adagokat. Így a regeneráció folyamatos lesz, nem szakad meg.

Ne zabálj, hidratálj!

A másik fontos dolog, amire érdemes figyelned, hogy ne engedj az éhségnek. Kutatások szerint a kemény edzés hatására csökken az étvágy, viszont másnap erősödik, hiszen előtte nem vittél be kellő mennyiségű kalóriát, amivel pótolhatnád, ami edzés közben elégett. Ilyenkor viszont ne egyél eszetlenül, a fehérje és zsírok amúgy is elég laktatóak. Természetesen a hidratációra is fontos odafigyelni, hogy másnap ne legyen probléma az edzéssel.

Az ideális pihenőnapi menüsor

  • Reggeli: teljes kiőrlésű pirítós avokádóval, 2-3 tojással, kevés gyümölccsel.
  • Snack: ha 4 óránál több telik el a reggeli és ebéd között, fogyassz aszalt gyümölcsöket és joghurtot.
  • Ebéd: csirke quinoával és zöldsalátával
  • Uzsonna: az aszalt gyümölcsök, vagy az olajos magvak ilyenkor is jöhetnek
  • Vacsora: lazac édesburgonyával és párolt zöldbabbal.

Olvasnál még a témában?