Borítókép: Gyakran látogatod a WC-t, és pisilés közben égető érzésed van odalent? Ezek a legjobb gyógynövények felfázásra! Forrás: Unsplash/Sasun Bughdaryan

Gyakran látogatod a WC-t, és pisilés közben égető érzésed van odalent? Ezek a legjobb gyógynövények felfázásra!

Vannak, akik a sokak életét megkeserítő felfázással csupán néhány alkalommal találkoznak, míg másoknál a probléma ennél sokkal gyakoribb. Ősszel hajlamosabbak lehetünk a felfázásra, de jó hír, hogy a helyzetet számos szuper gyógynövénnyel tudjuk kezelni.

A felfázás nagyon kellemetlen dolog, mely rányomhatja a bélyegét a mindennapokra. Sokan úgy gondolják, ez a probléma – ahogy nevéből is következtethetünk – akkor alakul ki, ha az alsó részünk valamely része megfázik, és ezáltal jelentkeznek a kellemetlen tünetek. Bár való igaz, hogy ha huzamosabb ideig hideg helyen ülünk, vagy éppen a réteges ruházkodást elkerülve nem megfelelően öltözünk fel a hideg időben, könnyen megfázhat a vesénk (azaz tulajdonképpen felfázunk), de ez a betegség ennél sokkal árnyaltabb magyarázatot rejt magában.

Mi is tulajdonképpen a felfázás?

A felfázás egy húgyúti fertőzés, mellyel a nők egyötöde élete során legalább egyszer találkozik. A közhiedelemmel ellentétben a klasszikus értelemben vett felfázás nem azért alakul ki, mert állandó hidegnek tesszük ki alsó testrészeinket, hiszen itt tulajdonképpen egy bakteriális fertőzéssel állunk szemben. Igaz, hogy az altestünk „megfázása” és lehűlése csökkenti az immunrendszerünk és a szervezetünk védekezőképességét, a felfázás valamilyen baktérium miatt alakul ki, mely feljut a húgyhólyagba, ott elszaporodik, és ezzel rettentő kellemetlen és fájó tüneteket okoz. Például sűrű vizelési ingert és állandó pisilésérzetet, mely fájdalmas alhasi tünetekkel és csípő vizelettel párosul. A kezdetekben általában csak gyakrabban kell kimennünk a mosdóba, majd, ahogy a baktérium egyre nagyobb teret nyer, úgy jelenik meg a hasfájás, az égető érzés odalent és egyes esetekben a rossz közérzet, a gyengeség és a magas láz is.

Forrás: Pexels/Polina Zimmermann

A felfázás vagy más néven hólyaghurut leginkább a nők körében igen gyakori. Ennek az az oka, hogy sokszor a betegségért az E.coli baktérium a felelős, mely feljut a végbél környékéről a húgycsőbe, ahol gyulladást eredményez. A gyengébbik nem húgycsöve sokkal rövidebb a férfiakénál, ezért a kórokozó hamarabb át tud vándorolni húgyhólyagba.

A baktériumok számos módon bejuthatnak a húgyhólyagba

A veszélyes baktériumok rengeteg módot találhatnak arra, hogy bekerüljenek a női nemi szervekbe, és kellemetlen problémákat okozzanak. Például, hogyha egy tartós antibiotikum-kezelés után vagyunk, vagy egyéb okokból hüvelyflóránk egyensúlya felborul, a bacilusok zöld utat kapnak, hogy feljussanak a húgycsőbe. Az intenzív és sűrű szexuális együttlétek fokozzák a hólyaghurut kialakulását, hiszen a baktériumok a gátról a férfi nemi szerv segítségével pillanatok alatt a húgyhólyagba kerülhetnek. Ne felejtsük el azt sem, hogy a terhesség és a menopauza is fokozhatja a baktériumok kialakulását bizonyos hormonális változások végett, és itt van a pangó vizelet is, mely kiváló táptalajt ad a kórokozóknak, csakúgy, mint a feszülő, rosszul megválasztott, nem pamutból készült fehérnemű is.

Olvasd el galériánkat! A legjobb gyógynövények, melyek hatásosak a felfázás ellen és után!