Borítókép: Csupán 3 órára van Budapesttől, mégis felfedezetlen a zöld horvát kincs: Szlavónia gyerekekkel és az idősebbek számára is csodás úti cél Forrás: László Enikő

Csupán 3 órára van Budapesttől, mégis felfedezetlen a zöld horvát kincs: Szlavónia gyerekekkel és az idősebbek számára is csodás úti cél

László Enikő szerző fotója
Ha Horvátországra gondolunk, szinte mindenkinek a tengerpart és a nyaralás jut eszébe, de Horvátország ennél jóval több, és méltatlanul elfeledett természeti kincsekkel rendelkezik, amit mindenkinek érdemes lenne saját szemével látni. Mutatjuk is, hogy miért, ugyanis magunk is megcsodáltuk!

Ahogyan említettük, Horvátország nemcsak nyaralásra nagyszerű lehetőség, de egy laza hosszú hétvégére is, ahol a kirándulás, a kultúra és gasztronómia megismerése jelenti a kikapcsolódást. A kalandvágyóbb túrázóknak lehetőségük van nehezebb terepek felfedezésére, de a gyönyörű tájak idősebbek és gyerekek számára is elérhetőek, könnyebb útvonalakon. A gasztronómia szerelmeseinek pedig mindenképp érdemes megkóstolni a helyi különlegességeket, különösen akkor, ha kedvelik az erdő kincseit, a jó borokat, likőröket, na meg természetesen a kihagyhatatlan kulent!

Forrás: László Enikő

Milyen látnivalókat érdemes felfedezni Szlavóniában?

Geo Info Centar

Atyina, azaz Voćin községben, a Papuk-hegység csücskében található a Geo Info Centar, ami egy nagyobb városhoz mérve is színvonalas létesítmény, ahol kicsik és nagyok számára is szórakoztató módon ismerkedhetünk meg a környezettel. A modern múzeum első állomása a 6D-s mozi, ahol egy rövidfilmet tekinthetünk meg angol vagy horvát nyelven. A filmben Toni, az ammonitesz segítségével repülhetünk az időben, aki bemutatja nekünk a különböző korszakokat, rendkívül szórakoztató formában. Hatalmas őskori lényekkel, megalodonokkal, dínókkal, óriás tapírokkal találkozhatunk, és sokat tanulhatunk a múlt rejtélyes korszakairól. Nemcsak a gyerekek, de a felnőttek is imádják!

A kétszintes múzeumban továbbhaladva szinte mindent megtapogathatunk, nyomkodhatunk, ami a gyerekeknek különösen nagy élmény. Találkozunk egy óriási földgömbbel, amire kivetítve rengeteg információval gazdagodhatunk, például nyomon tudjuk követni a természeti katasztrófák vagy a fegyveres konfliktusok helyeit. Egy interaktív asztalon a földrengések erősségeit ismerhetjük meg, az emeleten pedig a helyi flóra és fauna kincseit láthatjuk. Ha csak egy múzeumot is jársz körbe a térségben, javasoljuk, hogy ez legyen az!

Forrás: László Enikő

Verőcei vármúzeum

Interaktivitásban Verőcén sincs hiány, ha a múzeumokról van szó. A városi múzeumban végigjárhatjuk a történelmet egészen a kőkorszaktól kezdve a 20. század elejéig. Interaktív asztal segítségével a múzeumnak helyet adó Pejácsevich-kastélyt ért egykori támadásokat is lemodellezhetjük. A „Wooden Age”, azaz a „Fa Korszak” nevű kiállításon még a szaglásunkra is szükségünk lesz, nem csak a szemünkre. A fák történetét az erdőktől a bútorokig járhatjuk körbe, itt is több interaktív állomással, ami a gyerekek kedvence lesz.

A Pejácsevich-kastély egyik különlegessége, hogy hat híd veszi körbe, melyek mindegyike mást jelképez. Abszolút kedvencünk a zenélő híd, melyen végigsétálva felcsendülnek a dallamok!

Forrás: László Enikő

Papuk-hegység, Jankovać erdőrezervátum (Papuk Nature Park – UNESCO World Geopark)

A Papuk-hegység, melynek legmagasabb pontja 954 méter, mindenképp kihagyhatatlan látnivaló, ha Szlavóniában jársz. A Jankovać erdőrezervátumban található Grófi Tanösvény gyerekek és idősebbeknek számára is teljesíthető túrázást kínál, és van itt minden, amire vágyunk: népes tó, patak, barlang, vízesés, és persze a mesés erdő. A terület a nyugalom és a béke szigete, ha pedig megéheznél, a turistaházban csillapíthatod étvágyadat, ahol akár meg is szállhatsz.

Szavakkal sajnos nehéz kifejezni, milyen is ez a hely, hiszen ezt mindenképp látni kell. Szavak helyett tehát beszéljenek a képek:

Forrás: László Enikő
Forrás: László Enikő
Forrás: László Enikő

Eszék-Baranya megye

Eszék

Eszék Szlavónia legnagyobb városa, Eszék-Baranya megye közigazgatási, gazdasági, kulturális és oktatási székhelye. Iskolák sorakoznak szinte egymás hegyén-hátán, a fiatalok pedig felpezsdítik a belvárosi életet. A Dráva mentén 13 km hosszú sétány található, ahol sötétedés után is sok helyivel találkozhatunk. A sétány mentén nagyszerű éttermek vannak, ahová betérhetünk egy kiadós ebédre vagy vacsorára. A kiadós pedig nem túlzás, Szlavóniában ahol csak ettünk, mindenhol jókora adagokkal kínáltak, így attól nem kell tartani, hogy éhen maradunk.

Forrás: László Enikő

Karancs

Ha pedig már az evésnél tartunk: abszolút kedvenc helyünk a Karancson található Baranjska Kuća, az egyik leghíresebb helyi étterem, és nem csupán a gasztronómia miatt. Mintha a településen belül is egy kis faluba csöppennénk: mindenféle köcsögök felaggatva, napon érlelődő dió likőrnek, meggybefőtt, és valóban egy mini falu is be van rendezve, a régi hagyományoknak megfelelően. Minden díszlet korabeli, amit gondos gyűjtögetéssel szereztek be a tulajdonosok, de még római kori téglákkal is találkozhatunk. Nem véletlen, hogy a hely múzeumként is látogatható belépőjegy fejében, de ha ott fogyasztunk, ingyenes a látogatás. El sem tudnánk képzelni, hogy ez a hatalmas komplexum régen egy kis házrészből kialakított kocsmából indult, most pedig ha, akarunk, akár meg is szállhatunk ott. Kis veteményes és háztáji szárnyasok is vannak, ahogyan külön ejtőzősarok is a szabad levegőn. Az ételek hagyományos horvát fogások, a híres kopácsi csiptetős ponty elkészítési módja pedig még annak is érdekes lehet, aki esetleg nem is kedveli a halételeket.

A felnőtteknek különösen ajánljuk a helyi borospincéket, és a szőlők meglátogatását, utóbbi akár csak autóból nézve is mesés látványt nyújt. Érdemes olyankorra időzíteni a látogatást, amikor valamilyen fesztivál zajlik a városban, ugyanis ezekből is akad bőven! Mi például a Bor Maratont látogattuk meg, ami egy egészen különleges fesztivál, mind a programot, mind a helyszínt tekintve, ugyanis pincesorokon át kell a versenyzőknek minden pincészet borát megkóstolnia, a győztes pedig az lesz, aki ezt a leghamarabb véghez viszi. Természetesen nem kell mindenkinek nevezni, látogatóként is élvezetes program.

Forrás: László Enikő

Kopácsi-rét

A Kopácsi-rét szépsége mesébe illő, ez a természetvédelmi terület több mint 300 madárfajjal büszkélkedhet, és ha egy kis nyugalomra vágysz, itt megtalálod! A tanösvényen végigsétálva megismerkedhetünk a növény- és állatvilággal. Ha pedig ott járunk, pattanjunk csónakba vagy hajóra, amivel igazán teljes lesz az élmény! A behajózható terület szinte mindig változik, a vízmennyiségtől függően. Az árvíz okán ottjártunkkor igazán nagy kirándulást tehettünk a csónakkal, ahol néhány nappal azelőtt még szarvasok élték mindennapjaikat. Hatalmas sasfészkek, madarak százai, amiket talán még soha nem is láttunk saját szemünkkel, és persze a nyugalom, ami miatt ide mindenképp érdemes ellátogatni!

Forrás: László Enikő
Forrás: László Enikő
Forrás: László Enikő

Horvátország „zöld” részeit tehát egyáltalán nem érdemes alábecsülni vagy kihagyni a bakancslistáról. Csupán néhány órára van a magyar fővárostól, és megannyi élményt, kulturális és gasztronómiai élvezeted ad, ami miatt máskor is vissza fogsz vágyni!

További képekért kattints galériánkra!