hollywood,orgazmus,hedy lamar Forrás: Getty

Hallottál már róla? Íme a nő, aki a filmvásznon átélt orgazmus feltalálója

Az első színésznő, aki szuperközeliben mutatta meg arcát és annak minden rezzenését orgazmus közben, mindemellett két forgatás között megalkotta azt a technológiát, ami lehetővé tette a GPS, a Bluetooth és a WIFI kifejlesztését.

Ablaktörlő és melltartó, vezeték nélküli internet és filmvásznon átélt orgazmus, összegyűjtöttük azokat a nélkülözhetetlen újításokat, amelyeket nőknek, köztük az 1950-es évek egyik legcsillogóbb elméjű hollywoodi színésznőjének, Hedy Lamarnak köszönhetünk.

Hedy Lamar,Hollywood,feltaláló,színésznő,wifi,orgazmus
Forrás: Getty
Eksztázis, 1933

Az első meztelen nő a filmvásznon

A magyar gyökerekkel rendelkező, de már Ausztriában született és nevelkedett színésznő nagy botrányt kavart első filmszerepével. Még húszéves sem volt, amikor 1933-ban eljátszotta Gustav Machatý Eksztázis (1933) című filmjének főszerepét, amelyben egy elhanyagolt, magányos fiatal feleséget alakított. Ez volt az első olyan nem pornográf film, amelyben női orgazmus volt látható.

betiltott film
Forrás: Elektafilm
Az Eksztázist még az USA-ban is betiltották

Bécstől Hollywoodig

Se a nézők, se Lamarr akkori férje, Friedrich Mandl nem tudtak mit kezdeni a zavarba ejtő jelenettel, amelyben a legendás szépségű színésznő felvállalta és nyíltan megélte szexualitását. A gazdag fegyverkereskedő meg is próbálta felvásárolni az összes létező kópiát, majd egyszerűen megtiltotta feleségének a filmezést. A feltörekvő színésznő azonban nem sokáig tűrte férje bánásmódját, kalandos körülmények között, cselédlánynak öltözve szökött meg otthonukból.

Először Párizsba utazott, aztán Hollywoodba, ahol egyik napról a másikra ünnepelt filmcsillaggá vált. Többek között ő volt volt Walt Disney Hófehérkéjének modellje, Mel Brooks múzsája és a DC képregények Macskanőjének ihletője.

Forrás: Getty

A gyönyörű színésznő azonban a csillogásnál többre vágyott

Amikor kitört a második világháború, úgy érezte, hogy a fényes karrier mit sem ér, mindenáron hozzá akart járulni a németek legyőzéséhez. Annak ellenére, hogy műszaki képzésben soha nem részesült, megalkotta az egyidejű frekvenciaváltás technológiáját, ami lehetővé tette később a GPS, a Bluetooth és a wifi kifejlesztését. Lamarr abban bízott, hogy erre a technológiára alapozva távirányításos torpedókat tudnak készíteni, amelyeket be lehet vetni a német tengeralattjárók ellen.

A haditengerészet fel is figyelt az újítására, de egészen a kubai rakétaválság idejéig nem tudta alkalmazni. Ezt követően aztán nem volt megállás. A színésznő találmánya olyan titkos katonai akciók kiindulópontját képezte, amelyeket a nyolcvanas évekig nem osztottak meg a civilekkel. Majd amikor közkinccsé tették, erre alapozódott a WIFI és a Bluetooth vezeték nélküli átviteli technológia is. Habár találmányát évtizedekig nem ismerték el, 2014-ben posztumusz beválasztották a Feltaláló Hírességek Csarnokába.