Borítókép: Egy új kutatás szerint a nők alapvetően sokkal fittebbek, mint a férfiak Forrás: getty images

Egy új kutatás szerint a nők alapvetően sokkal fittebbek, mint a férfiak

Az oxigénfelvételi képesség jól jelzi, mennyire fitt valaki.

Az általános bölcselet szerint a férfiak sokkal erősebbek, mint a nők. De ha kiemeljük a fittség egyik legfontosabb jelét, az oxigénfelvételi képességet, akkor már egyből más a helyzet.

Az Applied Physiology, Nutrition and Metabolism című folyóiratban megjelent kutatásból legalábbis ez derül ki. Kanadai kutatók 18-30 év közötti nőket és férfiakat vizsgáltak, akik mindannyian hasonló BMI-vel rendelkeztek. Arra kérték őket, sétáljanak a futópadon. Egy rövid bemelegítés után fokozatosan növelték a tempót és az emelkedő mértékét, amíg a maximális pulzusuk 80%-át el nem érték. Mindenkinek egy arcmaszkot kellett viselnie, ami mérte, mennyi oxigént használtak és mennyi szén-dioxidot termeltek.

“Azért választottuk ezt a módszert, mert a célunk az volt, hogy megmérjük, milyen gyorsan nő az oxigénfelhasználás az edzés intenzitásának emelésével. Ha valaki kevésbé fitt, lassabban alkalmazkodik az edzéshez, nehezebbnek érzi azt, ezért nem is tudják olyan hatékonyan végrehajtani az előírt gyakorlatokat.”
nyilatkozta Richard Hughson, a Waterloo Egyetem professzora.

Hughson elmélete szerint az oxigénfelvétel a fizikai fittség egyik megfelelő jelzője lehet, az eredmények alapján viszont a nők szerencsésebbek ebből a szemszögből: a nők 30 másodperc alatt szoktak hozzá az edzéshez, míg a férfiaknak 42 másodpercre volt szükségük az átálláshoz. A nőknek tehát kb. 30 százalékkal gyorsabban dolgozza fel a szervezetük az oxigént. A szakértők arra is rájöttek, hogy a nők szervezetében hamarabb jut oxigén az izmokhoz is.

Lehet, hogy a férfiak alapvetően erősebbek, de ezek szerint a nők pedig fittebbek.

Olvasnál még a témában?