Borítókép: Huzat, metszés, tápozás hiánya: 7 hiba, melyet a benti növényeid gondozásával kapcsolatban elkövethetsz Forrás: Pexels/Cottonbro Studio

Huzat, metszés, tápozás hiánya: 7 hiba, melyet a benti növényeid gondozásával kapcsolatban elkövethetsz

A benti csodás szobanövények egész évben megörvendeztetnek minket szép leveleikkel, vidám virágaikkal és kellemes hatásukkal. Mondhatjuk, az idillnek semmi sem vethet véget, kivéve, ha elkövetünk egy-két szarvashibát, amiért még a benti virágok sem fognak jó szemmel nézni ránk. Mert hogy a beltéri növények gondozását illetően is van még mit tanulnunk.

A virággondozás annyira tud nyugtató és kellemes lenni, mint amennyire idegőrlő is. Ha tökéletesen csinálunk mindent, általában nincs ok az aggodalomra. A benti növények tökéletesen tisztítják a levegőt, növelik az általános elégedettségünket és jóllétünket, sőt, a velük való foglalkozás még a kreativitást is serkenti. Hogyha azonban nem megfelelően gondozzuk a növényeket, esetleg elhanyagoljuk őket, arra a virág is emlékezni fog, mégpedig úgy, hogy kirohad, elhervad, ne adj ’Isten elpusztul.

Persze nem lehet minden benti növényre ugyanazt a sémát ráhúzni, hiszen míg egyik virág kevesebb fényt és több vizet igényel, addig a másik biztos, hogy az ellenkezőjeként inkább a naposabb helyeket és a szárazabb klímát szereti. Egy biztos, valamennyi törődést és gondoskodást mindegyik igényel, és sűrűn elkövetünk (akár haladó növénytartóként is) olyan hibákat, amiknek a növény látja majd kárát.

Forrás: Pexels/Cottonbro Studio

Tényleg számít, ha beszélünk a növényekhez?

Kutatások szerint igen. Lehet, hogy viccesnek hangzik, de egyes kutatók úgy vélik, ha beszélünk a növényekhez, befolyásolhatjuk a fejlődésüket. Bár való igaz, hogy szeretett virágaink nem úgy reagálnak a beszédre és az egyes hanghatásokra, mint mi emberek, de mára már tényként kezeljük, hogy a virágokat igenis támogathatjuk, ha kedvesen beszélünk hozzájuk, ellenben, ha kiabálunk, vagy más lesz a hanglejtésünk, vélhetően gátoljuk őket a fejlődésben. A növények növekedését egyébként már sokan próbálták egyéb hangokkal pl. zene serkenteni, ilyen volt 2011-ben 33 brit királyi filharmonikus koncertje, melyeken azt tesztelték, a hanghullámok visszaverődése segíti-e a koncerten „jelen lévő” muskátlik és évelők egészséges fejlődését.

Kutatások megállapították, hogy bizonyos növények az 50-500 hertz közötti hangértékekre is reagálhatnak, már pedig az emberi hang pontosan ebbe az intervallumba esik bele. Persze szkeptikusok szerint azért növekednek azok a virágok gyorsabban, melyekhez beszélünk, mert alapból több figyelmet fordítunk rájuk, hajlamosak lehetünk többet rájuk nézni, figyelemmel kísérni egészséges növekedésüket, és ezáltal hamarabb észre tudjuk venni, ha valamiben hiányt szenvednek vagy éppen megkörnyékezte őket valamilyen növénybetegség, esetleg kártevő.

Akár hiszünk a kedveskedés elméletében, akár nem, azt biztosra tudjuk, hogy nem egy olyan dolog van, melyet hibaként elkövethetünk benti növényeink gondozása kapcsán. Érdemes rájuk sűrűn – főleg az őszi, hűvösebb szezon beköszöntével – odapillantani, hogyha a pusztulás bármilyen fokát felfedezni véljük, azonnal be tudjunk avatkozni, és tudjunk segíteni szeretett növényünkön.

Olvasd el galériánkból a leggyakoribb hibákat, melyeket a benti növények gondozása kapcsán ejthetsz!