Borítókép: Miért jobb ősszel füvesíteni, és hogyan vágj bele, hogy szép pázsitod legyen? Forrás: Pixabay / Pexels

Miért jobb ősszel füvesíteni, és hogyan vágj bele, hogy szép pázsitod legyen?

A kerti munkák főszezonja a tavasz és a nyár, ám van néhány kivétel, ilyen a füvesítés is. Ha ugyanis ősszel állsz neki a gyep kialakításának, sokkal kevesebb energia, pénz és idő befektetésével érheted el, hogy a tiéd legyen a legszebben zöldellő pázsit az utcában!

Valamiért elterjedt az a tévhit, hogy a füvesítés, illetve a gyep fenntartása az egyik legegyszerűbb kerti teendő, hiszen csak el kell szórni a fűmagot vagy lefektetni a gyepszőnyeget, majd locsolni és nyírni szükséges. De valójában a szép pázsit az egyik legenergiaigényesebb része a kertnek, sokkal több munkát kíván, mint például egy évelő virágágyás vagy akár a haszonkertek többsége. Különösen az egyre melegebb és szárazabb klímánkon fullad kudarcba a füvesítés, és ennek sokszor az az oka, hogy nem jó időpontban fognak hozzá a kerttulajdonosok. A legtöbben ugyanis tavasszal vagy nyáron kezdenek bele, de az erős hőmérsékletingadozás, a csapadékhiány és aztán a hirtelen beköszöntő perzselő meleg finoman szólva sem kedveznek a gyepesítésnek.

Forrás: Maksim Goncharenok / Pexels
Az ősszel vetett fű jövő nyárra kellően megerősödik, ezáltal jobban átvészeli a forró, meleg évszakot.

Ha valaki jövő tavaszra és nyárra dús, zöld gyepet szeretne, akkor még nagyjából szeptember végéig, október közepéig érdemes elszórnia a fűmagokat. Ilyenkor ősszel már ugyan a levegő hőmérséklete alacsonyabb, de a talaj még kellően meleg, 12 fokos talajhőmérséklet elég is a fűmagok csírázásához. Az alacsonyabb hőmérséklet miatt viszont lassabban szárad ki a talaj, ami azért fontos, mert a fűmagoknak folyamatos nedvességre van szükségük ahhoz, hogy elkezdjenek fejlődni a fűszálak. Ezt nyáron csak nagyon gyakori öntözéssel lehet biztosítani, ami egyrészt fúrt kút hiányában nagyon költséges, másrészt melegágya a gombás betegségeknek, az őszi füvesítéssel ennek is kisebb tehát a rizikója.

Az őszi füvesítés tovább előnye, hogy ilyenkor a legtöbb gyomnövény már „készül téli álmára“, mivel nem szeretik a hideget és a borúst időt. Míg a nyári vetéseket gyakran elnyomja a muhar, ami sokkal gyorsabban képes elterjedni, mint a friss fű, a tavaszi vetésnél pedig a tyúkhúrt kell sokat gyomlálni, ősszel kevésbé kell ettől tartani. Természetesen a gyomok megjelenésére azért szeptemberben és októberben is kell számítani, hiszen a tápanyagdús és öntözött talaj kedvez nekik, de jóval kisebb számban fejlődnek ki. A következő tavaszra pedig, amikor jön a gyomok első nagy rohama, már kellően dús, összezárt lehet a gyep, és ezáltal nem tud annyi gyommag kihajtani. Egyedül akkor nem ajánlott ősszel füvesíteni, ha sok lombhullató fa található a gyepes területnél, mert a lehulló falevelek akadályozzák a fűszálak kikelését és fejlődését.

Ha belevágnál az őszi füvesítésbe, íme egy részletes útmutató a teendőkről: