Festmény a gyapjas orrszarvúról Forrás: Mr Langlois10 / Wikimedia Commons

Bámulatosan konzerválódott gyapjas orrszarvút találtak Szibériában

Lendvai Zsolt szerző fotója
A mára már rég kihalt faj képviselőjének bőre és bundája is lenyűgöző állapotban maradt fenn.

A Tirekhtyakh folyó partjainál, a permafroszt alatt bukkantak rá moszkvai és jakutszki tudósok egy gyapjas orrszarvú meglepően jó állapotban fennmaradt tetemére. A felfedezést még 2020-ban tették, azonban most újabb vizsgálati eredményeket osztottak meg. Kiderült, hogy mintegy 32 ezer éve lehetett jégbe fagyva az állat, körülbelül négyesztendősen pusztulhatott el, bőre és szőrzete egészen ép maradt az utóbbi évezredek során, bár bal oldala olyannyira roncsolódott, hogy a feltételezések szerint ragadozók prédájává válhatott.

A gyapjas orrszarvúak a jégkorszaki ember kortársai voltak, vadásztak is rá őseink. A tudomány jelenlegi állása szerint 350-460 ezer évvel ezelőtt jelenhetett meg a faj, és bő tízezer éve tűnt el végleg. A kifejlett egyedek 3-3,5 méter hosszúak, 1,5-2 tonnásak is lehettek. A növényevők behatóbb tanulmányozásában hatalmas segítség a kutatók számára ez a lelet. Miután rátaláltak, csak ideiglenesen olvasztották ki, amíg mintát tudtak venni belőle. Hátán egy 13 centiméteres púpot is megfigyeltek, amit zsíros massza töltött ki – ez egyfajta energiatartalékként szolgálhatott.

A Stockholmi Egyetem professzora, Love Dalén ugyan nem vett részt ebben a kutatásban, de szakterülete az evolúciós genomika. A CNN kérdésére ő mondta el, hogy igen ritka leletről van szó, a jégkorszaki állatok többsége után csak csontok és fogak maradnak fenn. Talán tízezerből egy leletről lehet elmondani, hogy ilyen jó állapotú, mint a mostani orrszarvú, pedig értelemszerűen ezek sokkal több információval szolgálnak a tudomány számára.

(A borítókép illusztráció, egy festmény az állatról.)