Borítókép: Ősszel fokozottan figyelj egészségedre, de csak ésszel! A vitamintúladagolás 6 aggasztó jele Forrás: Pexels/Anna Shvets

Ősszel fokozottan figyelj egészségedre, de csak ésszel! A vitamintúladagolás 6 aggasztó jele

Mint mindent, úgy a vitaminszedést is túlzásba lehet vinni. Míg egyes vitaminok és ásványi anyagok nagy mennyiségben történő szedése nem jár nagyon komoly következményekkel, addig más jótékony nyomelemek bevitele akár maradandó károkat is okozhat a szervezetünkben.

Ha itt az ősz, fokozottan figyelnünk kell az egészségünkre és az immunrendszerünk védelmére, hiszen senki sem akar vírusfertőzésekkel és baktériumokkal sűrűn szembe találkozni. A hűvös időben megszaporodnak a kórokozók, melyeket elháríthatunk, hogyha a jótékony vitaminokat megfelelő mennyiségben szedjük be. A kulcs és a hangsúly itt a megfelelő mennyiségen van, ugyanis vannak olyan vitaminok, melyek túlzott szedésével és bevitelével akár több kárt is okozhatunk magunknak, mint használnánk. Szakemberek szerint komoly egészségügyi kockázatai lehetnek annak, ha átesünk a ló túloldalára, és a kelleténél több nyomelemet és ásványi anyagot juttatunk a szervezetünkbe.

A zsírban és vízben oldódó vitaminok

A vitaminoknak köztudottan két fajtáját különböztetjük meg: a vízben oldódókat és a zsírban oldódókat. Míg előbbi típusok túladagolás esetén a vizelettel távozhatnak szervezetünkből, addig utóbbiak megmaradnak és felhalmozódhatnak, ezzel hatalmas károkat okozva a szervezetünknek.

Az A-, D-, K- és E-vitamin általában a belekben szívódik fel és zsírban oldódik, fő feladatuk pedig a fehérjeképzés serkentése. Ezeket a szervezet nagy mennyiségben képes elraktározni, így nem árt átgondolni, pontosan mennyit viszünk be belőlük. Attól függően, hogy pontosan melyik vitaminról van szó, számos egészségügyi problémával találhatjuk szemben magunkat, ha túlzásokba esünk velük kapcsolatban.

Forrás: Pexels/Ahmet Yüksek

A vízben oldódó vitaminok pótlásáról napi rendszerességgel gondoskodnunk kell, így lényeges, hogy kellő mennyiségű C- és B-vitamint szedjünk a mindennapok során, ugyanis ezeket a szervezetünk csak meghatározott ideig (jellemzően rövid intervallumban) képes tárolni. Bár mind a B-, mind a C-vitamin a vizelettel távozik a szervezetünkből, azért érdemes odafigyelni, mennyit szedünk belőlük, hiszen ezeket is túl lehet adagolni, ezzel kellemetlen tüneteket okozva saját magunknak. Azért nem eszik olyan forrón a kását, így a vitaminok túladagolása sem egyik percről a másikra történik, hiszen a jelentkező tünetek a hosszabb ideig történő, nagy mennyiségben való pótlás során alakulnak általában ki. Ennek ellenére mindig fogadjuk meg kezelőorvosunk tanácsát az előírt mennyiségre vonatkozóan, vagy olvassuk el a betegtájékoztatót a napi adagokat illetően.

Mikor vegyük be a vitaminokat?

Az egészséges szervezet számára a különböző vitaminokat a megfelelő táplálkozással és étrenddel lehet biztosítani, ám elfordulnak egyes helyzetek, amikor igenis szükség van az extra vitaminpótlásra. A zsírban oldódó vitaminokat érdemes étkezés előtt vagy közben pl. ebéd bevenni, hiszen az étel segíti a felszívódásukat. Ezzel szemben a vízben oldódókat felkelés után, étkezés előtt legalább fél órával vagy étkezés után egy-két órával érdemes bevenni, hiszen ezek a savas közegben tudnak a leginkább hasznosulni. Mivel egyes vitaminoknak stimuláló hatása van, nagyon fontos, hogy sose lefekvés előtt vegyük be őket, ugyanis rányomhatják a bélyegüket az esti pihenésre, és megnehezíthetik az alvási ciklusunkat.

A Vitamintúladagolás jelei: olvasd el galériánkból, melyek az egyes vitaminok túladagolásának tünetei!