Borítókép: 8 tipp, ha úgy érzed, gyermeked stresszel: 5 komoly jel, amikor már szakember segítségét kell kérni

8 tipp, ha úgy érzed, gyermeked stresszel: 5 komoly jel, amikor már szakember segítségét kell kérni

Dudics Emese szerző fotója
A stressz sajnos nemcsak a mi mindennapjainknak része, hanem iskolás gyerekeinké is. Dr. Karoliny Anna gyermekorvos és gyakorló anya segítségével összegyűjtöttünk néhány tippet, amelyekkel csökkenthetjük a kicsiken a nyomást.

Ez a cikk az ÉVA Magazin 2017-es 1. lapszámában jelent meg először „Stresszel a gyerek? Segíts rajta!" címmel.

Tudtad, hogy a korábbi lapszámainkat újra megvásárolhatod? Kattints ide!

AMIKOR A KÖLYÖK hazaesik az iskolából, hagyd, hadd eresszen le egy kicsit. Ne rohamozd meg egyből a kérdéseiddel, hogy mi történt (semmi), mi volt az ebéd (valami mócsing) és hogy hányast kapott matekból (hármast, de csak azért, mert pikkel rá a Lajos bácsi). Legyen egy félórája heverészni, bambulni, átállni otthoni üzemmódra. Egyébként is, ahelyett, hogy hányast kapott, érdemesebb így kérdezni: mit tanultál ma? Kérdezz úgy, hogy érezze: tényleg kíváncsi vagy rá.

MOZOGJON AZ A GYEREK! Még jobb, ha együtt mozogtok. Nem feltétlenül kell valami komolyra gondolni, csak menjetek el sétálni vagy vigyétek le a kutyát. Közben beszélgetni is sokkal fesztelenebbül lehet, és talán az is kiderül majd, hogy miért pikkel a Lajos bácsi.

HA JÓGÁZIK A GYEREK, előbb-utóbb valószínűleg maga is megtanulja majd, hogyan lazíthatja el tudatosan a testét. Ezt is csinálhatjátok együtt: ma már számos olyan stúdió van, ahol szülő-gyerek jógaórákat is tartanak.

VACSORÁZZON EGYÜTT A CSALÁD, nagyjából ugyanabban az időpontban. A kialakult napirend nemcsak a babák számára megnyugtató, hanem mindenkinek. Egyetek valami finomat és egészségeset, de ne feledkezzetek el a vitaminpótlásról sem. Figyeljetek arra, hogy mit és hogyan beszéltek a gyerek előtt, hiszen a stresszkezelést is tőletek tanulja.

ÉRINTÉSBŐL SOHA NEM ELÉG! Simogasd, csikizd, dögönyözd, birkózd le… Kisgyerekkorban a rendszeres fizikai kontaktus elengedhetetlen a testi, lelki, szellemi fejlődéshez. Öleld, puszild, amíg engedi (meg vannak számlálva a napjaid), de fontos, hogy tartsd tiszteletben az ő igényeit.

Forrás: pexels/RDNE Stock Project

A KIEGYENSÚLYOZOTTSÁGHOZ és a jó iskolai teljesítményhez elengedhetetlenül fontos a megfelelő mennyiségű alvás. Különösen ősszel, a nyári szünet utáni első iskolai hetekben érzik magukat fáradtnak a kölykök. Fektesd le őket idejében, de figyelj arra, hogy ne közvetlenül a házi feladat mellől bújjanak ágyba. Legyen valamilyen átmenet, például társasozzatok egy jót, hogy vidáman menjenek aludni.

NAGYON JÓ, HA MESÉLÉSSEL ZÁRUL A NAP. Vekerdy óta tudjuk, hogy a gyerekek számára a feldolgozás egyik legjobb módja a mese. Márpedig a gyerekeknek nagyon sok feldolgoznivalójuk van! A mese beindítja a belső képteremtő fantáziát, vigasztal, ellazít, sőt gyógyít. De vigyázat, ez csak a hallott (és nem a látott) mesére igaz, azaz arra, amit felolvasol, vagy még jobb esetben fejből mondasz el szemed fényének. Ennél már csak egy dolog lehet jobb: a non plus ultra az a mese, amit te magad találsz ki.

LÁMPAOLTÁS UTÁN pedig még nyugodtan ücsöröghetsz velük egy kicsit a sötétben: ezek a nap legjobb percei. Ilyenkor szokták elsuttogni a legféltettebb titkokat, például hogy kibe szerelmes a Bori, és ezekről a felbecsülhetetlen jelentőségű információkról kár lenne lemaradni.

Galériánkban megtalálod a jeleket, amelyeknél érdemes gyermekpszichológushoz fordulni!