Borítókép: Többemberes babák: mit tegyél, ha a te gyereked is ilyen? Forrás: pexels/Photo Source: Kaboompics.com

Többemberes babák: mit tegyél, ha a te gyereked is ilyen?

Kőszegi Marietta szerző fotója
A kisbabák gondozása és szeretgetése örömteli, boldog életfeladat. Már akinek. Néha ugyanis komoly kihívásokkal járhat együtt, különösen akkor, ha a gyerek többemberes babának számít.

Egyik barátnőm hiába álmodozott békés, mosolygós kisbabáról, elsőszülöttjével inkább azt tapasztalhatta meg, milyen az élet egy „nehéz” gyerekkel. A kisfia, S. bömbölt kenguruban, babakocsiban, éjszaka 40 percenként, ordítva ébredt, evett szinte egész nap, és nem tűrte, hogy az anyukája vízszintesbe rakja. Egy éves is elmúlt, mire a dolgok kezdtek rendeződni, addigra szegény barátnőmnek cafatokban lógtak az idegei.

Magas igények

Angolul „high need baby"-nek, azaz azaz magas igényű babának nevezik azokat a csecsemőket, akik a szokásosnál aktívabbak, sokat sírnak, nehezen alszanak el, vagy gyakran szenvednek hasfájástól, refluxtól és egyéb egészségügyi problémáktól. A találó fogalmat a gyermekorvos dr. William Sears és felesége, az ápolónő Martha Sears vezette be a köztudatba. A többemberes babák általában intenzívebbek az átlagosaknál, elvárják, hogy még a vécére se menj ki nélkülük, nem tudnak elaludni, vagy ha mégis, könnyen felébrednek, nehezen megnyugtathatók, látszólag ok nélkül sírnak-rínak, folyton ennének, igénylik a mozgást és a kézben tartást, és rendkívül nyugtalanok.

Ezek az állapotok rengeteg feszültséget és stresszt okozhatnak otthon, különösen az elsőgyermekes szülők számára: az anya mindent megtesz annak érdekében, hogy megfelelően gondoskodjon a babáról, az állandó frusztráció miatt azonban kikészül, tehetetlennek érzi magát és hullafáradt, mert a külvilághoz nehezen alkalmazkodó csecsemő gyakorlatilag 0-24-ben igényli a jelenlétét. Az idő megdermed, nem halad, mindent betölt a csillapíthatatlan sírás – ismerős helyzet?

Forrás: pexels/Daniel Reche

Mi segíthet?

Egy biztos: tutira bevált recept nincsen, és gyakran csak az idő segít, semmi más. A babák felnőnek, méghozzá gyorsabban, mint gondolnád, még ha ez a jelenben elképzelhetetlennek is tűnik. De addig is próbálkozhatsz néhány túlélést segítő praktikával.

A stabil napi rutin segíthet megnyugtatni a csecsemőt és biztonságérzetet adhat neki. Az állandó étkezési, fürdetési és alvási időpontok megkönnyítik a világban való eligazodást, és csökkentik az ingerlékenységet.

A pocakmasszázs, a melegvizes palack vagy a babatorna enyhíti a hasfájást. Fontos, hogy a babát minden etetés után megbüfiztesd. Ha evés után függőleges helyzetben tartod, illetve kisebb, de gyakoribb etetésekre váltasz, a refluxos tünetek is enyhülhetnek. Súlyosabb esetekben viszont orvoshoz kell fordulni, aki szükség esetén gyógyszert vagy speciális tápszert javasol.

Teremts nyugodt, csendes környezetet! Kerüld a túl sok zajt, erős fényt és zavaró ingereket, különösen az esti órákban, amikor a pici aludni készül. Az alváshiány, a kimerültség és a folyamatos aggódás hosszú távon nálad is káros következményekkel jár, ezért fontos a pihenés és feltöltődés: kérj meg egy megbízható családtagot vagy barátot, hogy vigyázzon a babádra – legalább rövid időre.

Mikor fordulj orvoshoz?

Bár sok esetben a fenti módszerek segíthetnek, vannak olyan helyzetek, amikor érdemes orvosi segítséget kérni. Ha a csecsemő folyamatosan sír, nehezen hízik, komoly refluxos tüneteket mutat, vagy ha allergiás reakcióra utaló jeleket tapasztalsz (például kiütéseket, vért a székletben, vagy nehéz légzést), akkor mindenképpen konzultálj a gyermekorvossal.

Galériánkban megismerheted a babamasszázs jótékony hatásait!