Borítókép: 8 árulkodó jel, ami K-vitamin hiányára utal: köztük van a fáradékonyság és a hasfájás is! Forrás: Pexels

8 árulkodó jel, ami K-vitamin hiányára utal: köztük van a fáradékonyság és a hasfájás is!

A különböző vitaminok nélkülözhetetlenek szervezetünk egészséges működése szempontjából. A D-vitaminon kívül szervezetünk egyik vitamint sem képes önmaga előállítani, így nagyon fontos, hogy saját magunk, külső forrásokból gondoskodjunk bevitelükről. Például a K-vitaminról, mely rendkívül fontos szerepet játszik egészségünk megóvásában.

K-vitamin a vérzés és a csontképzés szolgálatában

A K-vitamin a természetben két formában: a K1- és a K2-vitaminban található meg, és számos élettani folyamatunk alappillérét adja. Legelső és talán legfontosabb szerepe a vérhez és a vérképzéshez köthető, hiszen szerepe van a véralvadási folyamatokban, és szervezetünk védekező mechanizmusában – mindezt a vérzékenység elkerülése érdekében. A K-vitamin segíti a vérlemezkék tapadását és részt vesz a csontképzésben, ugyanis a D-vitaminnal együttesen segíti a fehérjék csontokba történő beépülését, hogy azok meg tudják kötni a szükséges ásványi anyagokat.

Mindezek mellett fontos szerepe van a sejtekkel kapcsolatos folyamatokban, és mondhatjuk, hogy a sejtek egész életciklusában nagyon jelentős a K-vitamin közreműködése, hiszen a sejttermelődéstől kezdve azok vándorlásán és szaporodásán át egészen a károsodásukig vagy pusztulásukig minden folyamatban aktív szerepet tölt be.

Csökkenti a szív-és érrendszeri problémák kialakulásának kockázatát, segíti a kalcium és a kálium felszívódását, segít az öregedési folyamatok és az érelmeszesedés meggátolásában vagy lassításában.

Nagyon könnyű külsőleg bevinni a szervezetünkbe

Szerencsére a létfontosságú K-vitamint egyszerűen bevihetjük a szervezetünkbe természetes formában, hiszen nagyon sok élelmiszer tartalmazza. Számos zöldségben, például a zellerben, a zöldborsóban, a különböző káposztákban, a snidlingben, az uborkában, a paradicsomban, a cukkiniben, a karfiolban, a kelbimbóban, a hagymában, a padlizsánban vagy a spenótban is megtalálható, de kiváló forrásai a húsok, a különböző belsőségek, a tej és a tojássárgája is, amiben nagyon sok K-vitamin fellelhető. A fermentált sajtok pl. feta vagy kéksajt, a kemény sajtok pl. cheddar és a lágyak is jó forrásai, bár a lágyabb sajtokban kisebb mennyiségben találhatjuk meg.

Forrás: Unsplash/Luismi Sánchez

Ezt a fontos vitamint – bár mi, felnőttek, bizonyos élelmiszerek útján könnyedén pótolhatjuk szervezetünkben, a kisbabáknak is elengedhetetlenül fontos a bevitele, ám míg meg nem kezdődik a hozzátáplálás időszaka, ez az opció az újszülötteknek teljességgel kizárt. Ezért van az, hogy a gyermekorvosok minden csecsemőnek születés után felírják az értékes K-vitamint tartalmazó koncentrált ampullákat, melyek segítségével a legkisebbek is hasznosíthatják a vérképzésért felelős fő vitaminunkat.

Annak ellenére, hogy a K-vitamint könnyedén pótolhatjuk ilyen-olyan külső forrásokból, mint minden vitaminnak, úgy ennek az adagolását is túlzásba lehet vinni, amivel kellemetlen tüneteket zsebelhetünk be magunknak. A különböző mellékhatások között szerepel a szabálytalan szívverés, a légzési problémák, a hányinger, a hasmenés és hányás és egyes bőrproblémák, pl. csalánkiütés, fokozott bőrviszketés.

Bár K-vitamin-hiányt nem mindenki tapasztal élete során, mégis előfordulnak esetek, amikor intő jelek hívják fel a figyelmet e rendkívül hasznos vitamin alacsony szintjére.

Tudd meg galériánkból, melyek a K-vitamin-hiány leggyakoribb tünetei!

Az Éva magazin írása.